Zamknij

Malownicze jezioro tonie w śmieciach. Szokujące zdjęcia obiegły świat

26.01.2021 13:57
Jezioro Potpecko
fot. AP/Associated Press/East News

Do sieci trafiły fotografie jeziora Potpecko, które znajduje się w Serbii. Bajkowy zbiornik wygląda teraz zupełnie inaczej niż dotychczas. W jego wodach pływają tony odpadków, a on sam zamienił się w wysypisko śmieci. Sami zobaczcie.

Jezioro Potpecko powstało w wyniku utworzenia zapory wodnej na rzece Lim przecinającej Serbię. Dzięki wybudowaniu tamy o wysokości 46 m i długości 215 m mieszkańcy urokliwego bałkańskiego kraju zyskali akwen, nad którym chętnie wypoczywają, kiedy tylko pogoda im na to pozwoli.

Wygląda na to, że w tym roku sytuacja ta może się zmienić. W wyniku gwałtownych ulew, które nawiedziły w ostatnim czasie ten region, kraj zmaga się z powodziami. Ich następstwem jest fakt, że masa śmieci z pobliskich wysypisk dostała się do jeziora Potpecko. Zdjęcia pokazujące, jak teraz wygląda zbiornik wodny, szokują.

Malownicze jezioro w Serbii tonie w śmieciach

Początek stycznia przyniósł na Bałkanach prawdziwe załamanie pogody. W Serbii, Bośni i Macedonii zanotowano obfite opady deszczu, które wywołały powodzie. Te z kolei mają opłakane konsekwencje. Przez masę wody do serbskiego jeziora Potpecko spłynęło 8 tys. m sześciennych śmieci z wysypisk, które znajdowały się nieopodal akwenu.

Niegdyś malownicze jezioro zamieniło się w skupisko odpadków. Śmieci pływają po jego tafli i sprawiają, że zupełnie nie przypomina ono miejsca tak chętnie odwiedzanego przez mieszkańców wiosną i latem. Teraz pływają w nim plastikowe butelki, styropian i wiele innych rzeczy.

Wcześniej to właśnie tutaj ludzie wybierali się na wycieczki piesze, rowerowe, ale też na łowienie ryb czy zażywanie kąpieli słonecznych. I nic dziwnego - turkusowa woda zbiornika otoczona gęstą zielenią i malowniczymi wzgórzami na każdym robiła niemałe wrażenie.

Obecne zdjęcia zanieczyszczonego jeziora Potpecko ukazują też prawdę na temat zarządzania odpadami na całych Bałkanach. Nie od dziś wiadomo, że istnieje tam problem z gospodarowaniem śmieciami, a nielegalne wysypiska są tu czymś normalnym. Mają one zły wpływ na środowisko i na człowieka. Nierzadko bowiem w jednym miejscu składowane są metalowe elementy, kable i inne rzeczy, które uwalniają do powietrza czy wody szkodliwe substancje. A mieszkańcy następnie oddychają tymi zanieczyszczeniami lub przyswajają je wraz z piciem.

Źródło: AFP