Zamknij

Malta: 7 rzeczy, które warto wiedzieć przed podróżą [PORADNIK]

24.06.2019 17:11
Malta
fot. Shutterstock

Malta, otoczona wodami Morza Śródziemnego, jest niezwykle popularnym kierunkiem wakacyjnym. Skaliste wybrzeża, niesamowite plaże i klify, doskonałe miejsca nurkowe, a przede wszystkim imponujące bogactwo zabytków w Valletcie przyciągają turystów z całej Europy. Planujesz wycieczkę na Malcie? Oto 7 przydatnych wskazówek przed podróżą.

Malta to wyspiarskie państwo-miasto otoczone wodami Morza Śródziemnego. Leży 80 km od Sycylii i 290 km od wybrzeża Afryki. W skład archipelagu Wysp Maltańskich wchodzą trzy główne, zamieszkane wyspy – Malta, Gozo, Comino. Lotnisko znajduje się na pierwszej z nich — na dwie pozostałe można dotrzeć, wykupując rejs wycieczkowcem lub rejs łódką. Planujesz wczasy na Malcie? Oto 7 przydatnych wskazówek przed podrożą. 

SPIS TREŚCI:

•  Ile kosztują loty na Maltę?

•  Jak poruszać się po Malcie i jak dojechać z lotniska?

•  Valletta - zwiedzanie stolicy Malty

•  Malta: waluta i ceny na wyspie

•  Malta: czego spróbować z lokalnej kuchni?

•  Kiedy warto jechać na Maltę?

•  Wczasy na Malcie: noclegi i hotele

1. Loty na Maltę

Na wyspę można polecieć bezpośrednio z większych lotnisk Polski. Połączenie z Warszawy na Maltę kosztuje od 550 zł w sezonie letnim w obie strony i powyżej 400 zł poza sezonem (linia Wizzair). Lot ze stolicy trwa około 3 godzin. Z Krakowa na Maltę można najtaniej dolecieć linią Ryanair – od 600 zł w obie strony (latem), a w październiku nawet za niecałe 300 zł. Bezpośrednie połączenia na Maltę oferują również linie Lufthansa, British Airways, Czech Airlines, Austrian.

samolot
fot. Pixabay

Zobacz także

2. Transport po Malcie i dojazd z lotniska 

Lotnisko na Malcie znajduje się w środkowej części wyspy, oddalone jest 9,5 km od stolicy, czyli Valletty. Port lotniczy jest bardzo dobrze skomunikowany z całą Maltą – kursuje tam kilka linii autobusowych oznaczonych literą X. Dzięki temu przemieszczanie się po wyspie jest bardzo łatwe. Trzeba być jednak przygotowanym na wszechobecne korki oraz liczne przystanki.

Po Malcie najlepiej poruszać się miejskimi autobusami. Wszystkie mają pętlę przy wejściu na stare miasto. Cena biletów zależy od naszego wyboru. Za kartę tygodniową (Tallinja card) trzeba zapłacić 21 Euro (dzieci 15 euro). Można kupić też bilet na 12 przejazdów w cenie 15 euro. Dostępne są też bilety jednorazowe – 1,5 euro. Dużym zainteresowaniem turystów cieszą się także autokary wycieczkowe z otwartymi dachami. Kursują one tylko do miejsc turystycznych, Przewoźnicy oferują kilka tras, każda w cenie 20 euro.

3. Valletta – stolica Malty na krańcu Europy

Valletta to najbardziej na południe wysunięta europejska stolica (jest bardziej na południu niż wiele miast Afryki, np. Tunis, Algier czy Tanger). Jest na tyle niewielka (zajmuje ok. 0,8 km2), że najlepiej zwiedzać ją pieszo. Przecinające się pod kątem prostym ulice miasta prowadzą od zabytku do zabytku. Vallettę nazywa się czasem „muzeum pod gołym niebem” – znajdziemy tu ponad 300 cennych zabytków. Unikatowy charakter miasta sprawił, że wpisano je na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Valletta
fot. Pixabay

Jeśli przyjeżdżamy do stolicy samochodem, warto zostawić je na jednym z dużych parkingów przed murami. Zwiedzanie najlepiej zacząć od głównej Bramy Miejskiej. Wśród najcenniejszych zabytków trzeba wymienić: Pałac Wielkich Mistrzów, Teatr Manoela oraz katedrę św. Jana.

Zobacz także

4. Ceny i waluta na Malcie

Walutą obowiązującą na Malcie jest euro (kraj należy do Unii Europejskiej). Choć w większości miejsc można płacić kartą, warto mieć również ze sobą gotówkę. Przyda się szczególnie podczas zakupów na lokalnych targowiskach.
Warto uważać na niewielkie sklepiki – często nie ma tam spisanego cennika, przez co podróżni płacą więcej niż miejscowi. Zakupy najlepiej (i najtaniej) robić w supermarketach (m.in. Lidl czy Supermarket Pavi). Za Kinnie zapłacimy 1 euro, za 1,5-litrową wodę 0,5 euro, za lokalne wino od 5 euro, a za bochenek chleba ok. 1 euro.

Jeśli chodzi o ceny w lokalach, to w centrum Valletty mogą być wysokie. Za zestaw przystawek maltańskich zapłacimy od 9 euro, za sałatkę od 7 euro, za danie z owocami morza od 10 euro, a za słynną potrawkę z królika około 20 euro.

Zobacz także

5. Kuchnia Malty: czego warto spróbować?

Narodowym daniem Malty jest fenek, czyli potrawka z królika na czerwonym winie. To danie cieszące się sporą popularnością wśród turystów, dlatego można je znaleźć w prawie każdej restauracji. Potrawa kosztuje sporo, bo około 20 euro.

Maltese-platter
fot. Shutterstock

Aby spróbować kilku specjałów maltańskiej kuchni podczas jednej wizyty w restauracji, warto zamówić maltese platter, czyli po prostu talerz specjałów wyspy. To coś w rodzaju hiszpańskich tapas (przekąsek), lecz w tym przypadku z maltańskimi specjałami. Na talerzu znajdziemy m.in. oliwki, kapary, suszone pomidory, pastę z fasoli, maltańskie kiełbaski oraz plaster koziego sera (gbjena). 

Wegetarianom poleca się (tanie) bułeczki pastizzi z pikantnym nadzieniem z sera czy szpinaku, często sprzedawane jeszcze gorące. Popularnym daniem jest też bigilla – pasta z bobu podawana z chlebem i oliwą.

ZOBACZ TAKŻE:  Gozo: 8 największych atrakcji maltańskiej wyspy

6. Pogoda na Malcie. Kiedy warto jechać?

Malta leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego – ciepłego i suchego. Lato na wyspie jest suche i gorące — średnia temperatura powietrza wynosi 30˚C, a wody ok. 25˚C. W lipcu i sierpniu upały są potęgowane gorącymi wiatrami z Afryki, przez co nie jest to najlepszy czas na zwiedzanie, ale idealny na plażowanie. W sezonie letnim trzeba spodziewać się większej liczby turystów oraz wyższych cen hoteli.

Marsaxlokk
fot. Pixabay

Zima na Malcie jest łagodna – najniższych temperatur można spodziewać się w styczniu – ok.12-14 ˚C. W grudniu, lutym i marcu jest kilka stopni więcej. Od połowy listopada do połowy maja wyspy są zielone i bujne dzięki pierwszym deszczom padającym po upalnym lecie. Dobrym czasem na wyjazd jest również kwiecień-maj (18˚C-22˚C) oraz październik (ok. 24˚C).

Zobacz także

7. Noclegi na Malcie: gdzie najtaniej?

Aby nieco zaoszczędzić, warto wybrać nocleg na obrzeżach Valletty, np. w Sliemie lub w St. Julian’s, nie zaś w centrum stolicy. Z racji niewielkiej powierzchni Malty (kraj jest mniejszy niż Kraków) i świetnie rozwiniętej sieci komunikacyjnej, można dotrzeć bez problemu w niemal każdy punkt miasta.

Ceny w hotelach zaczynają się od 20 euro za dwójkę, w hostelach od 10 euro za łóżko. Można też wykupić zorganizowane wczasy na Malcie z biurem podróży. Za 7-dniowy pobyt w hotelu 3-gwiazdkowym (ze śniadaniem, bez przelotu) zapłacimy od 1000 zł za osobę. 

Zobacz także

Malta: informacje praktyczne

Powierzchnia: 316 km2
Język: maltański, angielski
Przepisy drogowe: na Malcie obowiązuje ruch lewostronny
Wtyczki elektryczne: gniazdka angielskie (trzybolcowe)
Napiwki w restauracjach: nie są wliczane do rachunku i są mile widziane od klientów

Przeczytaj także: 

•  Popeye Village — wioska jak z bajki

•  Sardynia: włoska wyspa szczęśliwości

___

RadioZET.pl/NC