Zamknij

Malta jesienią. 5 miejsc, które warto zobaczyć w czasie weekendu

Weronika Domoradzka
25.11.2019 16:48
Malta jesienią. 5 miejsc, które warto zobaczyć w czasie weekendu

Malta – najdalej wysunięte państwo na południu Europy, nazwane największym muzeum pod gołym niebem, kusi najcieplejszym klimatem, zwłaszcza kiedy za naszymi oknami deszcz i pierwsze przymrozki podczas polskiej jesieni. Oprócz pięknej, słonecznej pogody czeka na nas ogrom atrakcji i miejsc wartych grzechu, cudów natury, zabytków i ciekawych tradycji. O tym, że Malta jesienią to świetny pomysł, przekona was poniższy plan weekendu.

1. Dzień pierwszy -  Valletta

 
1

Zazwyczaj zwiedzanie zaczynamy od stolicy i tak jest również w przypadku wyspiarskiego raju. W internecie znajdziecie mnóstwo długich, szczegółowych przewodników po tym mieście, lecz śliczna Valetta jest tak niewielka, że w 2-3 godziny obejdziecie ją całą. Stolica Malty to, eleganckie miasto, które urzeka barokowym klimatem, jest najmniejszą i najbardziej na południe wysuniętą stolicą Europy, jest również światowym fenomenem pod względem ilości zabytków, bowiem na niewielkiej powierzchni znajduje się ponad 300 zabytków czekających tylko na chętnych ich podziwiania. Jeśli chcecie zobaczyć tylko jedną typowo „zabytkową” rzecz – to wybralibyśmy jedyny podpisany obraz Caravaggia, czyli „Ścięcie Jana Chrzciciela”, który wisi w Konkatedrze św. Jana.
Valetta zauroczy was stromymi, ciasnymi uliczkami, potężnymi murami, kolorowymi, finezyjnymi balkonami, piaskowym odcieniem architektury – tej zwykłej, ludzkiej, w której mieszkają przeciętni Maltańczycy, kotami kryjącymi się w zaułkach, wieczornym klimatem, piękną panoramą, to tylko niektóre z atutów tego miasta, które niewątpliwie warto poznać.
Atrakcyjność kraju podnosi kuchnia maltańska – specyficzny i przepyszny kolaż potraw śródziemnomorskich, brytyjskich oraz włoskich.

 

2.Rybacka wioska Marsaxlokk

 

 Z  Valetty złapcie autobus do Marsaxlokk, poza sezonem kursują zwykle co 30 minut , dodatkowo – wszystkie autobusy na Malcie wyglądają tak samo i zaczynają swoje rejestracje od słowa BUS, jednak ich sieć połączeń jest dość dogodna, przystanki dokładnie opisują kierunek podróży.
 Marsaxlokkto stary rybacki port ukryty w malowniczej zatoce, którego głównym atutem jest spokój i cisza.Charakterystyczną cechą tego miejsca są dziesiątki, a może i setki kolorowych łodzi, które wyglądają wprost bajecznie! Żółty, niebieski oraz czerwony, to kolory przewodnie maltańskich łodzi Luzzu, których początki sięgają czasu Fenicjan, dlatego też żaden sztorm nie jest im groźny.  Poza łodziami wioska słynie ze świeżych ryb oraz niedzielnego targu, w którym obowiązkowo należy wciąć udział. Dlatego jest to najlepsze na całej wyspie miejsce do spróbowania dań przyrządzanych ze świeżo złowionych ryb.

2
 

Wioskę Marsaxlokk oraz kołyszące się na falach kolorowe łodzie najlepiej obserwować w którejś z knajpek przy nadmorskim deptaku popijając pyszną kawę i delektując się spokojem.
Po powrocie do Valetty możecie podejść się do portu, wynająć łódkę i  zobaczyć, jak Valetta i pobliskie miasteczka wyglądają z wody, w ciepłym świetle zmierzchu.

 

3. Dzień drugi. Z wyspy na wyspę – Gozo

 

Gozo to jedna z wysp Archipelagu Maltańskiego, otoczonego Morzem Śródziemnym. To druga zamieszkała wyspa, leżąca zaledwie 5 km. Od Malty. Najszybciej dotrzecie do niej promem (zaledwie w 25 minut), linią Gozo Chanel, promy odpływają z Cirkewwy na Malcie i zatrzymują się w porcie Mgarr na Gozo. Za podróż w obie strony zapłacimy na dzień dzisiejszy 4,65 euro, opłatę uiszczamy w drodze powrotnej. Na miejscu możecie kupić bilety na wycieczkę po Gozo autobusem. Zwiedzanie polega na tym, iż autobus obwozi po najważniejszych punktach będącymi wizytówkami Gozo. My sami decydujemy, w których miejscach wysiadamy i zwiedzamy dane miejsce lepiej, a niżeli tylko z autobusu. Polecam Wam zajmowanie miejsc na samej górze, gdyż mijane wiejskie widoki są niezapomniane i najbardziej efektowne właśnie z tych miejsc.

3
 

Z Gozo możecie ruszyć na Comino, do słynnej Blue Lagoon.

 

4. Comino i Blue Lagoon

 

Comino to niewielka (zalewie 3,5 kilometra kwadratowego!) wyspa leżąca między Maltą a Gozo.
Na Comino można dostać się na dwa sposoby – wykupić całodzienny turystyczny rejs, lub przypłynąć na pokładzie Comino Ferries. Pierwszy prom odpływa o godzinie 9, podróż trwa niespełna 30 min.
Nazwa Comino pochodzi od kminku, którego niegdyś uprawiano na wyspie w dużych ilościach. Do dziś na wyspie czuć woń dziko rosnących ziół.
 W przeszłości wyspę nawiedzali piraci, którzy traktowali Comino tę ziemię jako bazę do najazdów na Maltę i Gozo.

4
 

Między Comino a Cominotto znajduję się Błękitna Laguna - jedna z najpiękniejszych zatok na wyspach, która słynie z krystalicznie czystej wody i bajkowej fauny i flory uwielbianej przez nurków.

5. Dzień trzeci. Mdina – Ciche miasto

 

Na ostatni dzień swojej wycieczki po Wyspiańskim raju wybierzcie się do dawnej stolicy Malty, czyli Mdiny, zwanej także Cichym Miastem. Z autobusu wysiądźcie w Rabacie, na przedmieścia Mdinych, gdzie życie toczy się bardzo spokojnie i powoli, a wy będziecie mogli zatrzymać się na chwilę w kawiarni, sącząc kawę i słodko-gorzkie ziołowe Kinnie.  Spacerkiem dotrzecie do bram Mdiny – średniowiecznego otoczonego murami, kamiennego miasta, w którym nie trzeba nawet specjalnie wysilać wyobraźni, żeby poczuć się jak na planie „Gry o tron”. Przejście przez bramę miasta pozwala cofnąć się w czasie i przenieść do czasów średniowiecznych. Wąskie i kręte uliczki co rusz zaskakują baśniowymi widokami. Najważniejszym miejscem jest Katedra św. Pawła, która pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, a jej wyróżnikiem jest bez wątpienia charakterystyczna czerwona kopuła zwieńczona latarnią – widoczna z bardzo daleka. By poczuć dawną świetność i rangę miasta, warto odwiedzić okazałe historyczne pałace. Palazzo Santa Sofia, gdzie zachowały się autentyczne XIII – wieczne mury obronne. Położenie miasta sprawia, że z punktów widokowych otaczających je obwarowań dostrzec można słynną kopułę w Moscie, północne brzegi Malty, oraz pola uprawne. Jeśli się dobrze zorganizujecie, zdążycie jeszcze  wpaść do Bugibby na obiad, przespacerować się tamtejszym deptakiem i może nawet spędzić chwilkę na plaży.

5

Malta jest wyspą przeznaczoną dla wszystkich tych, którzy lubią spokój oraz ciszę pośród śródziemnomorskiego klimatu, cudownej architektury i lazurowego morza. Jeśli ktokolwiek z Was zastanawia się, czy Malta jest dobrym pomysłem na jesienną wycieczkę – nie róbcie tego dłużej, po prostu się spakujcie!

 
6