Zamknij

Malta: najpiękniejsze plaże i zatoki. 10 miejsc, które warto odwiedzić

Nina Czochara
19.09.2019 14:24
Ghajn Tuffieha
fot. Shutterstock

Malta i Gozo słyną nie tylko ze wspaniałych krajobrazów czy zabytkowych miast (na czele z Vallettą), ale również przepięknych plaż, zatok i zatoczek. Chociaż linia brzegowa obu wysp wynosi niecałe 200 km, to z pewnością każdy znajdzie tu miejsce dla siebie. Które plaże Malty i Gozo warto odwiedzić? Podpowiadamy.

Wybierasz się na Maltę i Gozo? Przedstawiamy 10 najpiękniejszych plaż i zatok.

Ghajn Tuffieha (Malta)

To miejsce uznawane jest za jedną z najpiękniejszych zatok na Malcie. Nie bez powodu. Piaszczysta plaża oraz przepiękne krajobrazy robią ogromne wrażenie. Ghajn Tuffieha przyciąga sporą liczbę turystów – zachęca nie tylko wielbicieli plażowania, ale także surferów. Zatoka nie jest jednak tak zatłoczona, jak sąsiednia Golden Bay – wiele osób rezygnuje z powodu… schodów.

Ghajn Tuffieha
fot. Shutterstock

Aby dotrzeć do plaży, trzeba pokonać ponad 180 stopni. Warto jednak się poświęcić. Na miejscu czeka nie tylko piaszczysty odcinek, ale też niesamowita sceneria – zatokę otaczają niewielkie wzniesienia, tworzące wymarzoną scenerię dla fotografów.

Zobacz także

Mellieha Bay (Malta)

Mellieha Bay, nazywana również Ghadira Bay, jest najdłuższą piaszczystą plażą na Malcie. To jedno z ulubionych miejsc wśród rodzin. Płytka woda i łagodne zejście do morza czynią to miejsce bezpiecznym dla najmłodszych. W pobliżu znajduje się niewielki park wodny z dmuchanymi atrakcjami.

Zatoka ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną – bez problemu można wypożyczyć leżaki i parasole, dostępne są też bary. Latem Mellieha Bay jest mocno oblegana przez turystów – można mieć problem ze znalezieniem przestrzeni na leżak. Plaża znajduje się też blisko ruchliwej drogi – nie można więc liczyć na spokojny wypoczynek.

Gnejna Bay (Malta)

Zatoka Gnejna Bay może pochwalić się niewielką, ale niezwykle urokliwą piaszczystą plażą. Otaczają ją strome, wapienne wzniesienia. W tym miejscu spotkamy raczej więcej mieszkańców niż turystów – nie trzeba się więc obawiać tłumów wypoczywających.

Gnejna Bay
fot. Shutterstock

Nad zatoką góruje XVII-wieczna wieża Ta’Lippija. Do Gnejna Bay można dotrzeć przez maleńką wioskę Mgarr – miejsce to słynie z najsmaczniejszych truskawek w kraju. Co roku, w kwietniu, organizowany jest tam Festiwal Truskawek.

Zobacz także

Paradise Bay (Malta)

Ta piaszczysto-kamienista plaża rozciąga się w północnej części Malty. Paradise Bay jest bardzo popularna wśród turystów i mieszkańców. Zatokę otaczają wysokie klify, co tworzy wyjątkową scenerię tego miejsca – warto zrobić tutaj pamiątkowe zdjęcie. W okolicy Rajskiej Zatoki znajdują się bary, w których można spróbować lokalnej kuchni. Do plaży w zatoce Paradise Bay można dotrzeć, wsiadając w dowolny autobus jadący do miejscowości Cirkewwa.

Golden Bay (Malta)

Złota Zatoka, położona w północno-zachodniej części Malty, jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku wśród turystów. Nie ma się czemu dziwić. Znajdziemy tam szeroką, piaszczystą plażę oraz czystą wodę idealną do kąpieli i nurkowania z rurką.

Golden Bay
fot. Shutterstock

W szczycie sezonu letniego trzeba się przygotować na tłumy wypoczywających. Golden Bay znajduje się w pobliżu niezwykle urokliwej Ghajn Tuffieha – obowiązkowo trzeba odwiedzić to miejsce.

Zobacz także

Xlendi Bay (Gozo)

To jedna z najpiękniejszych zatok, a zarazem popularna atrakcja Gozo. Miejsce to tętni życiem szczególnie latem – można skorzystać z atrakcji wodnych oraz zjeść coś w kilku lokalnych restauracjach. W zatoce rozciąga się żwirowa plaża, którą upodobały sobie szczególnie rodziny z dziećmi.

Xlendi Bay
fot. Shutterstock

Młodzież zwykle gromadzi się przy promenadzie i uwielbia skoki do wody z betonowych skoczni. Można też usiąść na jednej z ławeczek i podziwiać widoki na zatokę z wysokimi klifami w tle.

Ramla Bay (Gozo)

Ramla Bay jest największą piaszczystą plażą na Gozo, a jednocześnie jednym z ulubionych punktów wypoczynku turystów. Miejsce to wyróżnia się pomarańczowo-czerwonym piaskiem oraz czystą wodą. Plaża jest strzeżona i bezpieczna dla dzieci – wszystko za sprawą łagodnego zejścia do wody.

Zatoka Ramla spodoba się wielbicielom pływania oraz sportów wodnych. W sezonie letnim dobrze rozbudowana infrastruktura turystyczna zapewni liczne atrakcje wypoczywającym. Zimą to doskonały punkt na długie spacery brzegiem zatoki.

Marsalforn Bay (Gozo)

Ten dawny rybacki port jest dzisiaj popularnym kurortem turystycznym. Marsalforn Bay, usytuowane w środkowej części wybrzeża Gozo, jest ulubionym miejscem letniego wypoczynku turystów. W okolicy znajduje się kilka piaszczystych i kamienistych plaż.

Marsalforn Bay
fot. Shutterstock

To świetny wybór nie tylko na plażowanie, ale też snorkeling wzdłuż linii wybrzeża. Marsalforn Bay tętni życiem zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy – w szczycie sezonu trzeba przygotować się na sporą liczbę turystów.

Zobacz także

San Blas (Gozo)

Ta piaszczysto-kamienista plaża, choć przypomina nieco popularną Ramla Bay, jest zdecydowanie spokojniejsza i bardziej zielona. W ostatnim czasie miejsce to cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów.

San Blas
fot. Shutterstock

W upalne dni zatoka wypełniona jest pływającymi na wodzie jachtami oraz osobami wypoczywającym na samej plaży. 

Xwejni Bay (Gozo)

To miejsce uwielbiają nurkowie i wielbiciele snorkelingu. Xwejni Bay znajduje się w północnej części Gozo i wyróżnia się zaskakującym widokiem na wapienny stożek. W tym miejscu zaczyna się też „solny” szlak widokowy. Spacerując tą unikalną trasą, można podziwiać charakterystyczne solne baseny uformowane w kwadratowe lub prostokątne kształty. Popularnie nazywa się je panwiami solnymi.

Zobacz także

Źródło:  "Malta, Gozo i Comino. Najmniejsza europejska stolica i podwodny świat", Sadulski Bartosz, Pascal, 2018 

___

RadioZET.pl/NC