Oceń
Malta słynie z niesamowitej architektury, cennych zabytków, wybrzeża z przepięknymi zatokami i różnorodnych krajobrazów. Nic dziwnego, że miejsce to upodobali sobie producenci filmowi. Malta wcieliła się w rolę m.in. Rzymu, Aten, Hiszpanii, a nawet Palestyny. Trzeba przyznać, że świetnie się w tych rolach spisała. Odkrywamy Maltę szlakiem filmowym.
Malta, będąca niewielkim państwem, a właściwie archipelagiem, służyła jako sceneria dla wielu znanych produkcji filmowych. Oto 5 miejsc, które powinni zobaczyć zarówno miłośnicy dobrych filmów, jak i niezwykłych krajobrazów.
Popey Village: wioska jak z bajki
To jedno z najbardziej popularnych, filmowych miejsc na Malcie. Popey Village w całości stanowiło scenografię planu filmowego – wioskę stworzono w 1979 roku na potrzeby filmowej wersji przygód Popeye’a z Robinem Williamsem w głównej roli. Po skończeniu zdjęć do tej produkcji (w 1980 roku) miejsce to zostało przekształcone w skansen i swoisty park rozrywki.
Popey Village rzeczywiście przypomina miejsce prosto z bajki. Charakterystycznym elementem krajobrazu wioski są kolorowe, drewniane chatki przyklejone do skały, pomosty, koła ratunkowe, szpiczaste dachy i barwne łódki kołyszące się na falach. Popeye Village znajduje się w zatoce Anchor Bay na północy Malty.
Mdina: maltański Rzym
Mdina, dawna stolica Malty, jest jednym z piękniejszych miast w basenie Morza Śródziemnego. Znajduje się w najwyższym punkcie wyspy i otoczona jest wysokimi murami. Nieskomercjalizowany charakter tego miasta pozwolił zachować mu swój dawny klimat i uczynił je ponadczasowym. Mdinę tworzy labirynt wąskich i krętych uliczek, wzdłuż których ciągną się zabytkowe kamieniczki. Z tutejszych murów miejskich widać niemal całą Maltę.
W Mdinie, w okolicy katedry św. Pawła, została nakręcona scena karnawału w Rzymie z filmu Hrabia Monte Christo. Dawną stolicę Malty można zobaczyć również w „Wyspie Piratów” – produkcji, która znalazła się w niechlubnym zestawieniu „największej klapy w historii kina”.
Fort Saint Elmo: śladami Monte Christo i nie tylko
Saint Elmo „zagrał” w kilku produkcjach filmowych. W Midnight Express (z 1978 roku) opuszczone budynki fortu „wcieliły się w rolę” tureckiego więzienia. Zabytkowe fortyfikacje pojawiły się też w scenach produkcji Hrabia Monte Christo. Sam reżyser, Kevin Reynolds, tak bardzo zachwycił się całym maltańskim archipelagiem, że postanowił większość scen nagrać właśnie tutaj – znaleziono tu około 80 proc. filmowych plenerów.
Saint Elmo to fortyfikacje wzniesione w XVI wieku w stolicy Malty, Valletcie. W 1565 roku fort wsławił się bohaterską obroną przed przeważającymi siłami Turków. Obecnie w części fortu mieści się Narodowe Muzeum Wojny – elementy uzbrojenia, torpedy i wyposażenia żołnierzy brytyjskich.
Comino i Błękitna Laguna filmowym szlakiem
Właśnie na Comino Madonna i jej ówczesny mąż, reżyser Guy Ritchie, nakręcili w 1974 roku film Rejs w nieznane – o parze, która wylądowała na bezludnej wyspie. Produkcja nie odniosła może sukcesu, ale wielu widzom zapadły w pamięć niesamowite plenery Błękitnej Laguny. Krystalicznie czysta woda, jasny piasek, odosobniona lokalizacja i widoki na sąsiednią Gozo czynią to miejsce naprawdę wyjątkowym. Błękitna Laguna pojawiła się też w miniserialu „Helena Trojańska”.
Na Comino nagrywano też (jak w wielu innych miejscach) sceny do Hrabiego Monte Christo – w filmie pojawiła się m.in. wieża św. Marii.
Mġarr ix-Xini: zatoka Brada Pitta i Angeliny Jolie
Ta niezwykła zatoka wyspy Gozo, będąca częścią Morza Śródziemnego, jest niezwykle urokliwym i fotogenicznym miejscem. Właśnie tutaj Brad Pitt i Angelina Jolie nagrali w 2014 roku film Nad morzem. Produkcja opowiada o kryzysie małżeńskim, którego tłem są rajskie krajobrazy Gozo.
Celebryci po ukończonej produkcji spędzili tu kilka tygodni. Niestety w rzeczywistości ich małżeństwo nie przetrwało, ale zachowały się filmowe krajobrazy przepięknej, niemal bajkowej wyspy Gozo. Wody opływające tę wyspę są też idealnym punktem do kąpieli i nurkowania.
ZOBACZ TAKŻE: Malta: 7 rzeczy, które warto wiedzieć przed podróżą
___
RadioZET.pl/NC
Oceń artykuł
