Zamknij

Malta zmienia przepisy wjazdowe. Ta grupa turystów wjedzie bez testu na koronawirusa

18.06.2021 13:57
Malta
fot. Shutterstock

Malta aktualizuje zasady wjazdu. Od 1 lipca kraj będzie akceptować paszporty szczepień. Podróżujący z takim certyfikatem będą zwolnieni z obowiązku przedstawiania negatywnego wyniku testu PCR przed podróżą. Nowy przepis dotyczy obywateli Unii Europejskiej.

Malta już na początku miesiąca mocno zmieniła przepisy wjazdowe. Od 1 czerwca na podróżujących został nałożony obowiązek wykonania testu na koronawirusa przed podróżą. Wcześniej turyści mogli zrobić to m.in. już na lotnisku po przylocie - wówczas koszt badania pokrywał maltański rząd.

Teraz władze Malty poinformowały o kolejnych zmianach - tym razem to pozytywne informacje. Już od przyszłego miesiąca popularny wyspiarski kraj będzie akceptował unijne certyfikaty szczepień. To bardzo duże udogodnienia dla podróżujących. 

Malta. Od 1 lipca możliwy wjazd z certyfikatem COVID

Od 1 lipca 2021 r. wszyscy obywatele Unii Europejskiej podróżujący na Maltę przed wejściem na pokład samolotu będą musieli przedstawić unijny certyfikat COVID. Taki dokument będzie ważny ze szczepieniami zatwierdzonymi przez maltańskiego inspektora zdrowia (Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson).

Obywatele pozostałych państw muszą przed wjazdem na wyspę okazać negatywny wynik testu PCR, wykonanego nie później niż 72 godziny przed podróżą. Obowiązek ten dotyczy podróżujących powyżej 5 roku życia. 

Osoby, które po przybyciu na Maltę nie będą miały certyfikatu czy testu PCR, podlegają obowiązkowej odpłatnej kwarantannie na miejscu. 

– To ważny krok dla maltańskiego sektora turystycznego, który znów może się rozwijać, po tym jak restrykcje pandemiczne były stopniowo łagodzone. Utrzymując zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich jako najwyższy priorytet, Malta dąży do tego, aby w czasie urlopu na wyspie każdy mógł czuć się swobodnie –  powiedział cytowany w komunikacie dyrektor generalny Malta Tourism Authority, Johann Buttigieg

Co z ozdrowieńcami? Jak podaje portal Fly4free, zwolnieni z obostrzeń przy wjeździe na Maltę będą tylko zaszczepieni. Osoby, które przechorowały Covid-19 (ale nie mają zaświadczenia o szczepieniu) wciąż będą musiały wykonać test PCR. 

Wszyscy podróżujący mają też obowiązek wypełnienia przed wyjazdem specjalnego formularza lokalizacyjnego pasażera (Passenger Locator Form).

Źródło: Rzeczpospolita, Fly4free.pl