Zamknij

Malta wpuści tylko zaszczepionych turystów. Rząd zaostrza przepisy wjazdowe

12.07.2021 09:21
Malta
fot. Shutterstock

Malta zmienia przepisy wjazdowe. Od 14 lipca kraj nie będzie wpuszczał na swoje terytorium osób, które nie są w pełni zaszczepione. – Będziemy pierwszym krajem Unii Europejskiej, który ten zakaz wprowadzi, lecz musimy chronić nasze społeczeństwo – podkreślił minister zdrowia Malty, Chris Fearne, na konferencji prasowej.

Na Malcie w ostatnim tygodniu zanotowano znaczący wzrost nowych przypadków Covid-19. Właśnie dlatego, w obawie przed nową falą zakażeń, władze kraju postanowiły zmienić zasady wjazdu.

Do tej pory turyści przybywający na Maltę musieli być w pełni zaszczepieni lub przedstawić negatywny wynik testu PCR. Jedynym wyjątkiem są brytyjscy turyści, którzy musieli być w pełni zaszczepieni ze względu na występowanie tam wariantu Delta. Przepisy te ulegną jednak zmianie od najbliższej środy. 

Malta tylko dla zaszczepionych

Od 14 lipca na teren Malty będą wpuszczane wyłącznie osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19. Wyjątek dotyczy dzieci 5-12 roku życia, które będą mogły wjechać na wyspę z negatywnym testem PCR (wykonanym nie wcześniej niż 72 godzin przed podróżą) i będą im towarzyszyć całkowicie zaszczepieni rodzice.

Dzieci poniżej 5 roku życia nie potrzebują testu, aby podróżować z w pełni zaszczepionymi rodzicami lub opiekunami prawnymi.

Minister Fearne poinformował, że Malta uznaje jedynie certyfikaty covidowe wydane przez Unię Europejską i Wielką Brytanię. Dodał, że nie będą akceptowane zaświadczenie o statusie ozdrowieńca po przebytej chorobie oraz świadectwa szczepień, dla których nie minął termin 14 dni od podania ostatniej dawki.

– Od środy będziemy uznawać jedynie część unijnego certyfikatu dotyczącą osób w pełni zaszczepionych – podkreślił szef MZ na Malcie. 

Ograniczenia w opuszczaniu kraju dotkną także niezaszczepionych mieszkańców Malty. Do części państw osobom, które nie przeszły pełnego cyklu szczepień, nie będzie wolno udawać się bez specjalnego zezwolenia. Niezaszczepieni Maltańczycy powracający do kraju będą musieli poddać się kwarantannie.

Wzrost zachorowań na Malcie

Powodem zmian w przepisach wjazdowych jest rosnąca liczba przypadków zakażeń. Od 5 lipca na Malcie codziennie odnotowywano podwojenie liczby nowych infekcji. 

Minister Fearne przekazał, że ostatnie przypadki koronawirusa pojawiły się wśród gości, którzy mieli negatywne testy, zanim wsiedli do samolotu, lecz nie byli zaszczepieni. Większość z nich to młodzi ludzie, którzy przebywali na Malcie na kursach języka angielskiego. Szkoły prowadzące takie kursy będą od środy zamknięte.

Na Malcie w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 79 proc. dorosłych. W czerwcu na wyspie były dni, gdy nie zanotowano żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, lecz liczba zakażonych wzrosła gwałtownie w tym tygodniu, osiągając w piątek 96. 

Źródło: PAP, rp.pl