Zamknij

Turyści ukarani mandatem 500 zł za wycieczkę. Zlekceważyli ważny zakaz

26.08.2020 09:02
Przejście graniczne
fot. Wojciech Strozyk/Reporter/East News

Mandatami po 500 złotych zostali ukarani dwaj turyści z Krakowa za wejście na pas drogi granicznej i nielegalne przekroczenie polsko-rosyjskiej granicy - poinformowała warmińsko-mazurska Straż Graniczna. Takie wykroczenia na tzw. zielonej granicy z obwodem kaliningradzkim popełniły w tym roku już 24 osoby.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, kpt. Mirosława Aleksandrowicz, ślady butów na pasie drogi granicznej ujawnił patrol z placówki SG w Dubeninkach, który natychmiast rozpoczął poszukiwania sprawców.

Mandaty za nielegalne przekroczenie granicy

Funkcjonariusze wylegitymowali grupę urlopowiczów, którzy biwakowali blisko polsko-rosyjskiej granicy. Okazało się, że dwóch krakowskich turystów zlekceważyło tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa.

– Mężczyźni weszli na pas drogi granicznej. Następnie jeden z nich przekroczył granicę z Rosją. Obaj 22-latkowie tłumaczyli, że kierowała nimi ciekawość. Zostali ukarani mandatami po 500 zł – podała kpt. Aleksandrowicz.

Straż Graniczna apeluje o zwracanie uwagi na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwowej w trakcie turystycznych wycieczek. Takie wykroczenia na tzw. zielonej granicy z obwodem kaliningradzkim popełniły w tym roku już 24 osoby. Według SG, tego typu przypadki nasilają się w czasie wakacji. Wśród turystów panuje moda na robienie sobie pamiątkowych zdjęć i filmików ze słupami granicznymi w tle.

Granica państwowa Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej, której przekraczanie jest możliwe tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, tj. na przejściach granicznych. Obowiązuje też całkowity zakaz wejścia i wjazdu na pas drogi granicznej, czyli odcinek 15 metrów, licząc od granicy.

Złamanie zakazu przekraczania granicy państwowej w miejscach niedozwolonych lub wejście na pas drogi granicznej jest naruszeniem prawa, zagrożonym grzywną do 500 zł lub nawet karą pozbawienia wolności do trzech lat w razie przekroczenia granicy "przy użyciu przemocy, groźby podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami".

Źródło: PAP