Zamknij

Marrakesz – niezwykłe miasto zapachów i kolorów

Redakcja
22.06.2018 16:18
Marrakesz
fot. Shutterstock

Marrakesz, nazywany „czerwonym miastem”, czaruje i uwodzi. Zachwycają wieże misternie zdobionych minaretów. Przyciągają bazary wypełnione kolorowymi i pachnącymi przyprawami. Urzeka orientalny urok połączony z niezwykłą otwartością i gościnnością mieszkańców. Marrakesz to miasto jedyne w swoim rodzaju. 

Marrakesz to czwarte co do wielkości miasto w Maroku, a zarazem nieoficjalna stolica południa kraju. Miejsce to oferuje prawdziwą mieszankę krajobrazową – od wysokogórskiej scenerii po rozległe pustynie, głębokie doliny i wąwozy. To również niespotykana nigdzie mozaika kulturowa, ponieważ spotykają się tu dwie odmienne kultury – tradycyjnych Berberów oraz napływających ludzi z Zachodu.

Miasto podzielone jest tak naprawdę na dwie części. Współczesną – pełną luksusowych hoteli, modnych sklepów, restauracji i ekskluzywnych herbaciarni oraz zabytkową medynę otoczoną 10-kilometrowymi murami. Marrakesz, nazwany czasem „bajkową krainą tysiąca i jednej nocy”, łączy w sposób wyjątkowy wyrafinowany luksus z wielowiekową tradycją świata północnej Afryki.

Dżami al-Fana, czyli serce Marrakeszu

To główny plac medyny Marrakeszu, a zarazem jeden z największych i najruchliwszych placów na świecie. Tutaj tak naprawdę koncentruje się całe życie miasta. Dżami al-Fana może szokować, fascynować, ale i przerażać. Niemal przez całą dobę plac tętni życiem. Co wieczór odbywa się tu wielki targ ze straganami restauracyjnymi. Wokół nich gromadzą się kuglarze, berberyjscy opowiadacze legend i historii, bębniarze, zaklinacze węży czy samozwańczy uzdrawiacze.

Nie wiadomo, skąd wzięła nazwa Dżami al-Fana. Przypuszcza się, że oznacza ona „plac bez meczetu” lub „zgromadzenie umarłych”, które miałoby nawiązywać do targów niewolników i egzekucji, jakie odbywały się tutaj aż do XIX wieku. Dżami al-Fana, wraz z całym zabytkowym centrum Marrakeszu, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zobacz także

Meczet Kutubijja – „czerwony” symbol miasta

Meczet Kutubijja to najważniejszy zabytek i wizytówka Marrakeszu. Nazwa świątyni pochodzi od arabskiego słowa kutub, czyli „książki”. To tu w średniowieczu, na ustawionych wcześniej straganach handlowało się rękopisami. Stąd też wzięła się potoczna nazwa tej świątyni – Meczet Księgarzy. Imponująca wieża (minaret) ma około 70 metrów – jej wysokość jest pięciokrotnie większa od szerokości jej podstawy. To tak naprawdę najwyższy punkt zabytkowego centrum, a dla turystów miejska latarnia morska i punkt orientacyjny. 

Meczet Kutubijja
fot. Shutterstock

Wnętrze meczetu składa się z sześciu sal – jedna z nich, sala modlitw, może pomieści nawet 20 tys. wiernych. Niemuzułmanie nie mają jednak możliwość zwiedzić świątyni od środka. W miejscu Meczetu Kutubijja stała niegdyś inna świątynia, którą zburzono, ponieważ ściana kibli nie była dokładnie ustawiona w kierunku Mekki (właściwym kierunku modlitw muzułmanów).

Zobacz także

Najpiękniejsze ogrody Marrakeszu

Marokańskie ogrody od najdawniejszych lat budziły zachwyt wśród odwiedzających, inspirowały artystów i poetów. Jednym z największych i najstarszych jest Agdal liczący około 800 lat. Szczególnie pięknie prezentuje się Jardin Majorelle będący niezwykłą mieszanką kolorów i barw. Ogród, stworzony przez francuskiego malarza, Jacquesa Majorelle na przełomie XIX i XX wieku, zachwyca urokliwymi uliczkami, spokojnymi strumieniami, rzadko spotykaną w Marrakeszu soczystą zielenią oraz ponad 300 gatunkami oszałamiających roślin i drzew z pięciu różnych kontynentów.

Jardin Majorelle
fot. Shutterstock

Warty zobaczenia jest też ogród przy XIX-wiecznym pałacu El-Bahia. To miejsce tworzy niespotykaną eksplozję zapachów róż, jaśminu i pomarańczy. Wiele roślin uwalnia swój zapach dopiero nocą. Oprócz kwiatów rosną tu między innymi figi, brzoskwinie i winogrona, co tworzy niezwykły widok. 

Wyprawa w góry Atlas

Będąc w Marrakeszu, warto wybrać się w królujące nad miastem góry Atlas. Najwyższy szczyt Maroka, Toubkal (4167 m n.p.m.), wznosi się ok. 63 km na południe od miasta, w Parku Narodowym o tej samej nazwie. Bazę startową dla większości pieszych wędrówek stanowi berberyjska wioska Imilil położona na wysokości 1750 metrów. Po drodze czeka nas imponująca sceneria surowych gór i niewielkich, nieturystycznych osad.

Toubkal
fot. Fotolia

Wyprawę na Toubkal najlepiej zaplanować latem, gdy na szczytach Atlasu nie ma śniegu, a temperatura jest dodatnia. Chociaż trasa na sam szczyt nie wydaje się trudna, dotarcie do celu w rzeczywistości może okazać się naprawdę niełatwe. Warto pamiętać o właściwym przygotowaniu przed trekkingiem – wygodne obuwie, nakrycie głowy oraz odpowiednia ilość wody. 

Zobacz także

Pogoda w Marrakeszu. Kiedy warto jechać?

Doskonałym okresem na przyjazd do Marrakeszu jest wiosna (maj-czerwiec), kiedy wszystko wokół kwitnie, a temperatury są wysokie, ale przyjemne. Dobrą porą na odwiedzenie marokańskiego miasta jest również wrzesień i październik – mniej turystów i niższe niż latem temperatury.

W miesiącach letnich (lipiec-sierpień) w głębi Maroka upały mogą być dla niektórych uciążliwe (zdarza się, że temperatura sięga 50 °C). Warto jednak pamiętać, że nawet podczas dużych upałów niska wilgotność powietrza pozwala łatwiej „przetrwać” w mieście. W wysokim sezonie trzeba jednak przygotować się na prawdziwe tłumy turystów, a to może przeszkadzać bardziej niż wysokie temperatury.

Marrakesz: informacje praktyczne

Położenie: środkowe Maroko, u podnóża Atlasu Wysokiego
Liczba mieszkańców: ok. 900 tys. osób
Waluta: dirham marokański;  1 DH= ok. 0,37 zł
Dojazd: Najłatwiej i najtaniej można tu dotrzeć tanimi liniami lotniczymi. Od października Wizzair uruchomił bezpośrednie połączenie z Warszawy do Marrakeszu. Bilety w jedną stronę rozpoczynają się od 90 zł.
Komunikacja: Z lotniska można dojechać autobusem (ok. 20 DH=7,5 zł) lub taksówką (ok. 80 DH=30 zł). Po starym mieście Marrakeszu najlepiej poruszać się pieszo, ewentualnie skuterem. Do nowego miasta można łatwo dojechać autobusem.

___

RadioZET.pl/NC