Zamknij

Kto nie musi zakładać maseczki w samolocie? Linie lotnicze zadecydowały

26.08.2020 13:51
Maseczki w samolocie
fot. Shutterstock

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) przypomina pasażerom o obowiązku zasłaniania ust i nosa w czasie podróży samolotem. Coraz częściej dochodzi bowiem do incydentów z podróżnymi, którzy odmawiają założenia maseczki na pokładzie. Linie lotnicze zadecydowały, kto jest zwolniony z tego obowiązku. 

Wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa przepisy wymagają, aby każdy pasażer samolotu miał zasłonięte usta i nos w czasie lotu. Niestety restrykcje te coraz częściej są nieprzestrzegane przez podróżnych. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) wystosowało oficjalny komunikat w tej sprawie. 

Obowiązkowe maseczki w samolocie. "Chodzi o odpowiedzialność" 

IATA przypomina pasażerom, jak ważne jest - w celu zminimalizowania transmisji koronawirusa - zakrywanie ust i nosa od momentu wejścia na teren lotniska, przez cały czas trwania lotu, aż do momentu opuszczenia docelowego portu lotniczego. 

Alexander de Juniac, cytowany w komunikacie IATA, podkreśla, że chodzi o "zdrowy rozsądek i odpowiedzialność". 

– Znaczna większość pasażerów rozumie, jak ważne jest zakrywanie części twarzy [...] Niestety niewielka mniejszość wciąż stwarza problemy. Tymczasem bezpieczeństwo to podstawa funkcjonowania lotnictwa, a stosowanie się do zaleceń załogi samolotu jest obowiązującym prawem. Niestosowanie się do tych zaleceń może zagrozić bezpieczeństwu podróży lotniczej i doprowadzić do przerwania rejsu – powiedział. 

W ostatnim czasu doszło do incydentu z udziałem polskiego turysty. Polak nie chciał założyć maseczki w czasie lotu do Aten. Nie słuchał upomnień załogi i pokłócił się z innymi pasażerami, którzy próbowali nakłonić go do zakrycia ust i nosa.  

Kto może latać bez maseczki?

Linie lotnicze wprowadzą pewne odstępstwa od obowiązku noszenia maseczek ochronnych w czasie podróży samolotem. Chodzi o tych pasażerów, którzy mają np. problemy z oddychaniem. Portal "Rzeczpospolita" informuje, że przewoźnicy z Grupy Lufthansy wprowadziły konkretne wytyczne, kto i w jakiej sytuacji może podróżować bez maseczki. Najprawdopodobniej zasady te zostaną wdrożone przez inne linie lotnicze.

Od 1 września bez maseczki będą mogły latać te osoby, które dostarczą przewoźnikowi zaświadczenie na formularzu zamieszczonym na stronie Lufthansy wypełnione przez lekarza. Co więcej, ci pasażerowie będą musieli mieć przy sobie zaświadczenie z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa - testy muszą być wykonane nie wcześniej niż 48 godz. przed odlotem. 

Źródło: rp.pl