Zamknij

Masowe zakażenia na Majorce. Ministerstwo odradza podróże na popularną wyspę

28.06.2021 08:49
Majorka - wakacje
fot. Shutterstock

Na Majorce doszło do masowych zakażeń koronawirusem. Około 500 zachorowań na Covid-19 odnotowano wśród młodych ludzi z siedmiu regionów Hiszpanii, którzy wybrali się w czerwcu na tę wyspę na wspólne wakacje po maturze. Teraz regionalne ministerstwo zdrowia odradza podróże na Majorkę. 

Majorka to popularna europejska wyspa bardzo chętnie wybierana na wakacje również wśród turystów z Polski. W ostatnim czasie zanotowano tam znaczny wzrost zakażeń brytyjską odmianą koronawirusa. Młodzież, która wybrała się tam na wakacje, masowo łamała przepisy epidemiczne – podał lokalny rząd Balearów.

Majorka. Fala zakażeń wśród młodych 

Młodzi Hiszpanie masowo uczestniczyli w koncercie reggaeton w Palma de Mallorca, w licznych fiestach na statkach oraz w kilku hotelach, nie zachowując przy tym bezpiecznej odległości i nie używając obowiązkowych maseczek.

Testy PCR wykazały, że młodzież została w większości zakażeni brytyjską odmianą koronawirusa, a jeden przypadek to indyjski szczep wirusa, określany jako Delta.

Dodatkowo regionalne ministerstwo zdrowia w Katalonii wszczęło postępowanie wyjaśniające w sprawie masowych zakażeń wśród katalońskich uczniów szkół średnich. Doszło do nich podczas pobytu młodzieży na wyspie Minorka. Do chwili obecnej potwierdzono 24 zakażenia koronawirusem, a w przypadku dalszych 40 osób wyniki badań powinny być dostępne wkrótce – poinformowała w piątek katalońska służba zdrowia.

Tysiące osób zostało poddanych kwarantannie – wynika z danych służb zdrowia regionów dotkniętych zakażeniami.

Pierwsze zakażenia koronawirusem z ogniska zakażeń na Majorce odnotowano w Elche, w Walencji, po powrocie uczniów z podróży promem na wyspę, gdzie przebywali w dniach 12–18 czerwca. Do tej pory najwięcej przypadków zakażeń stwierdzono w Madrycie wśród ponad 300 uczniów z 31 szkół średnich – poinformowała agencja EFE.

Uczniowie w większości sami organizowali sobie wakacje, dostając się na Majorkę samolotem lub autobusami do Walencji i stamtąd promem do Palma de Mallorca. Na wyspie mieszkali w ośmiu hotelach. Obecnie monitoruje się sytuację zdrowotną w rodzinach zakażonych uczniów. Tylko w Madrycie na kwarantannie przebywa ponad 450 osób. Źródłem tych zakażeń mógł być turysta zagraniczny bez symptomów choroby, ale silnie zarażający.

Ministerstwo zdrowia zalecało uczniom, którzy zwyczajowo po maturze zamierzali pojechać na Majorkę, by anulowali podróż w tym roku. 

W Hiszpanii odnotowuje się wzrost zakażeń wśród młodych osób, które jeszcze nie zostały zaszczepione. Od soboty 26 czerwca decyzją rządu w Madrycie przestanie obowiązywać nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Źródło: PAP