Zamknij

Mauritius już wkrótce otworzy się na turystów. Lista restrykcji jest jednak długa

24.09.2021 11:24
Mauritius - plaża
fot. Shutterstock

Władze Mauritiusa już wcześniej zapowiadały, że od 1 października wyspa całkowicie otworzy się na turystów. Już niedługo warunki wjazdu dla zagranicznych gości zostaną złagodzone, chociaż podróżujący wciąż będą musieli spełnić kilka warunków. 

Pierwsze poluzowanie na Mauritiusie nastąpiło 15 lipca – po niemal 16 miesiącach zamknięcia z powodu pandemii Covid-19 turyści mogli ponownie odwiedzać wyspę. Podróże wiązały się jednak z bardzo surowymi restrykcjami.

Władze wyspy w połowie sierpnia podjęły decyzję o mocniejszym luzowaniu obostrzeń od 1 października, dzięki czemu  planowanie wakacji na Mauritiusie będzie znacznie łatwiejsze. Niedługo przed pełnym otwarciem granic tego kraju, rząd podał dokładne warunki podróżowania. O czym turyści powinni wiedzieć i pamiętać? 

Mauritius od 1 października otworzy się na turystów

Osoby w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19 nadal muszą przedstawić test PCR – badanie nie może zostać wykonane wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem. Każdy turysta musi też mieć wykupione ubezpieczenie, które pokryje ewentualne koszty leczenia w przypadku choroby. 

Od 1 października przyjezdni nie muszą się już kwaterować w tzw. resortach-bańkach. Będzie można wybierać obiekty różnej kategorii, jednak wyłącznie z listy przygotowanej na oficjalnej stronie mauritiusnow.com.

Oprócz tego turyści muszą wykonać w hotelu dwa dodatkowe testy na obecność Covid-19 – pierwszego i piątego dnia pobytu. Jeśli pierwszy test da wynik negatywny, od razu można swobodnie przemieszczać się po wyspie. 

Jak wygląda sytuacja z niezaszczepionymi turystami? Będą ich obowiązywały takie same warunki wjazdu, jak w pierwszym etapie otwierania turystyki – muszą okazać negatywny wynik testu PCR przy wjeździe, zarezerwować pobyt w jednym z hoteli wyznaczonym przez rząd oraz odbyć w nim 14-dniową kwarantannę po przylocie (posiłki dla gości są dostarczane bezpośrednio do pokoju).

Niezaszczepieni podróżujący muszą dodatkowo wykonać testy na koronawirusa podczas siódmego i czternastego dnia pobytu na Mauritiusie. Jeśli wyniki badania na obecność Covid-19  po dwóch tygodniach dadzą wynik negatywny, dopiero wtedy turyści będą mogli swobodnie podróżować po wyspie i przenieść się do innego hotelu. 

Zarówno zaszczepieni, jak i niezaszczepieni są zobowiązani do wypełnienia przed podróżą formularza lokalizacyjnego oraz deklaracji zdrowia, które należy przekazać pracownikowi imigracyjnemu na lotnisku.

Źródło: Radio ZET, Rp.pl, gov.pl