Zamknij

Topniejący lodowiec może doprowadzić do megatsunami. Naukowcy ostrzegają

21.10.2020 16:22
Tsunami
fot. Shutterstock

Topniejący lodowiec na Alasce może doprowadzić do gigantycznego tsunami - alarmują naukowcy. Według ich obliczeń do tego niezwykle niebezpiecznego zjawiska dojdzie najprawdopodobniej do końca 2021 roku. Fale mogą osiągnąć wysokość powyżej 500 metrów. 

Gwałtowne topnienie lodowca Barry’ego na Alasce (w Zatoce Księcia Williama) może przynieść katastrofalne skutki. Naukowcy z grupy badawczej Barry Arm Landslide przedstawili swoje spostrzeżenia i obawy w liście otwartym, który wystosowali do Departamentu Zasobów Naturalnych Alaski (ADNR). 

Alaska. Topniejący lodowiec doprowadzi do megatsunami

Jak podaje "Science Alert", znikanie lodowca może doprowadzić do serii osunięć skalnych, przez które powstanie gigantyczna fala tsunami. Możliwe, że fala zapowiadanego megatsunami będzie wyższa niż ta z 1958 roku – wówczas osiągnęła wysokość 524-metrów. 

Na najnowszych zdjęciach satelitarnych widać pęknięcia, które są zapowiedzią zejścia lawiny. Naukowcy uważają, że już dochodzi do osuwania się skał, ale zjawisko to zachodzi powoli. Problemem będzie jednak nagłe przyśpieszenie tego procesu i masa skał, które trafić mają do oceanu – szacuje się, że może ich być nawet 90 mln ton. 

ZOBACZ TAKŻE: Góra lodowa o pow. 110 m kw. oderwała się od lodowca na Grenlandii

Naukowcy nie są w stanie precyzyjnie stwierdzić, kiedy dojdzie do gwałtownego osuwiska i w rezultacie – megatsunami. Z ich wyliczeń wynika, że może nastąpić nawet w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a maksymalnie w ciągu kolejnych dwóch dekad, w zależności od warunków atmosferycznych.

Zejście potężnej lawiny przyspieszyć długotrwały deszcz, trzęsienia ziemi, ale też wysokie temperatury, które z kolei powodują szybsze topnienie lodowca i śniegu. 

– To naprawdę przerażające zjawisko –  powiedział Bretwood Higman jeden z geologów cytowanych przez "The Guardian". Naukowiec dodał, że te zmiany środowiskowe powinny być postrzegane jak wulkany, czyli coś, co ludzkość już od dawna rozumie jako niebezpieczne i nieprzewidywalne zagrożenie. 

Źródło: Guardian, Live Science