Zamknij

Meksyk wprowadza nowy podatek turystyczny. Za wakacje zapłacimy więcej

17.03.2021 08:30
Meksyk
fot. Shutterstock

Meksyk ogłosił wprowadzenie nowego podatku turystycznego. Już od kwietnia każda osoba odwiedzająca popularne wakacyjnie kurorty Cancun, Playa del Carmen czy Tulum będzie musiała uiścić dodatkową opłatę. Zebrane pieniądze mają pomóc we wsparciu branży turystycznej, która mocno ucierpiała na skutek pandemii. 

Meksyk w ostatnich miesiącach cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów, również z Polski. Niemałe znaczenie ma tutaj fakt, że to jeden z nielicznych krajów na świecie, który nie wymaga od podróżujących negatywnego wyniku testu na koronawirusa czy poddania się kwarantannie po przylocie. Do tego gwarantuje fantastyczną pogodę, przepiękne plaże oraz imponujące zabytki. 

Władze meksykańskiego stanu Quintana Roo (we wschodniej części kraju, na Jukatanie) postanowiły wykorzystać zwiększone zainteresowanie ze strony turystów. Już od najbliższego miesiąca za pobyt w tym rajskim zakątku trzeba będzie zapłacić więcej. 

Meksyk. Od kwietnia nowa opłata turystyczna

Warto przypomnieć, że Quintana Ro obejmuje jedne z najsłynniejszych turystycznie kurortów – jak Cancun, Playa del Carmen czy Tulum – z przepięknym wybrzeżem, białymi plażami i rozległymi kurortami hotelowymi.

Już od 1 kwietnia każda osoba odwiedzająca ten popularny wakacyjny region w Meksyku będzie musiała uiścić nowy podatek turystyczny. Opłata obowiązuje wszystkich gości zagranicznych powyżej 15 lat i wynosi 224 MXN, czyli około 42 złote za osobę. Chociaż taka kwota nie wydaje się szczególnie wysoka, szczególnie w kontekście wyjazdu do Meksyku, nikt nie lubi dodatkowo dopłacać. 

Zobacz także

Podatek można opłacić za pośrednictwem specjalnej strony internetowej "Visitax", podczas rezerwacji zorganizowanej wycieczki z biurem podróży lub w automatach na międzynarodowym lotnisku w Cancun. 

Nowy podatek ma wesprzeć branżę turystyczną, która – podobnie jak w większości miejsc na świecie – notuje spore starty z powodu pandemii i licznych ograniczeń w podróżowaniu. Władze Meksyku szacują, że ta opłata pozwoli na zebranie nawet 600 mln MXN. 

Źródło: Independent, Fly4free.pl