Zamknij

Na co zaszczepić się przed wylotem do Meksyku?

Marta Wilczkowska
29.11.2020 18:29
Ulica w Meksyku
fot. Shutterstock

Meksyk to kraj, który może pochwalić się wyjątkowo kolorową i egzotyczną kulturą. Właśnie to powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na podróż w te rejony. Aby odpowiednio przygotować się do wycieczki, trzeba jednak pamiętać o obowiązkowych i zalecanych szczepieniach.  

Meksyk to miejsce niezwykłe – z tym zgodzi się każdy, kto przynajmniej raz odwiedził ten kraj. Turystów z całego świata zdecydowanie nie brakuje, niezależnie od pory roku. Aby jednak z wyprawy wrócić w pełni sił i zdrowia, przed podróżą trzeba pamiętać o szczepieniach. Przed jakimi chorobami trzeba się chronić w Meksyku?

Koniecznie sprawdźcie listę szczepień, które warto zrobić przed podróżą do Meksyku. Które szczepienia do Meksyku są obowiązkowe? Które warto zrobić dodatkowo? Kiedy najlepiej przed wyjazdem się szczepić? Zebraliśmy dla was najważniejsze informacje.

Meksyk – szczepienia obowiązkowe

Planując szczegóły podróży do Meksyku, musisz pamiętać również (a może przede wszystkim) o swoim zdrowiu. Chcąc przekroczyć granicę Meksyku, musisz posiadać zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciwko:

  • Wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
  • Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

O szczepieniu trzeba pamiętać na kilka miesięcy przed wyjazdem – szczepionka, aby chronić w pełni, musi być podana w trzech dawkach: pierwsza w dowolnym czasie (wtedy pacjent musi być całkowicie zdrowy), druga – po miesiącu, a trzecia po 6 miesiącach od drugiej dawki. Oprócz szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby trzeba także pamiętać o tych na:

  • Błonicę, tężec i krztusiec – zwykle podaje się jedną, potrójną szczepionkę. Na te choroby najłatwiej zapaść poprzez bezpośredni kontakt z chorymi – drogą kropelkową, przy kontakcie z wydzielinami, a także z zakażoną ziemią.
  • Polio – raz przyjęta szczepionka chroni przed zachorowaniem nawet przez całe życie.
  • Dur brzuszny – szczepienie przeciwko tej chorobie jest szczególnie istotne ze względu na drogę zakażenia: przez spożycie zakażonej wody lub posiłku.
  • Wściekliznę – o pogryzienie przez dzikie, chore zwierzę nie jest trudno. Wystarczy również kontakt z jego śliną, spojówkami oraz błonami śluzowymi, by zmagać się z przykrymi konsekwencjami wścieklizny. Choroba może prowadzić w szybkim czasie nawet do śmierci.

Dodatkowo należy zadbać o skompletowanie zestawu profilaktycznego, w postaci leków, repelentów przeciwko owadom, odpowiednich ubrań i ubezpieczenia zdrowotnego – za granicą leczenie może być bardzo kosztowne.

Meksyk – szczepienia zalecane przed podróżą

Oprócz szczepień na WZW A i WZW B, podróżni udający się do Meksyku, powinni zadbać o szczepienia zalecane. Należą do nich te na:

Japońskie zapalenie mózgu – tę chorobę przenoszą komary, dlatego droga do zachorowania jest bardzo prosta. Nie sposób bowiem w pełni uchronić się przed ukąszeniem owada.

Meningokokowe zapalenie opon mózgowych – choroba może powodować trwałe uszkodzenia mózgu, a także niedowłady, utratę słuchu czy padaczkę. Bakterie meningokokowe żyją w wydzielinach z nosa i gardła i atakują przede wszystkim osoby z obniżoną odpornością.

Meksyk szczepienia - profilaktyka 

Dla ochrony zdrowia, oprócz szczepień obowiązkowych i zalecanych, równie ważne jest szczególne dbanie o higienę, wystrzeganie się przed spożywaniem posiłków i napojów na bazarach, straganach i w innych miejscach o wątpliwym poziomie higieny. W profilaktyce malarii, przenoszonej przez komary i moskity, bardzo ważne jest także stosowanie środków owadobójczych, zakładanie moskitier w oknach i drzwiach, a także noszenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami.

Jeżeli zapamiętamy kilka tych prostych zasad, nasz urlop będzie udany i nie będziemy musieli się obawiać, że wrócimy z niego z jakąś chorobą. Dlatego tak ważne jest zdobycie takiej wiedzy jeszcze przed wylotem.

Zobacz także: Marzysz o orientalnej podróży? Zobacz, jak zdobyć wizę do Kambodży!