Zamknij

Jak zdobyć wizę do Meksyku? To musisz wiedzieć, zanim wyjedziesz na wycieczkę

Marta Wilczkowska
29.11.2020 17:30
Meksyk
fot. Shutterstock

Meksyk to wyjątkowo atrakcyjny kraj dla wszystkich podróżnych. Kolorowe miasta, zupełnie inna kultura i wiele zabytków, co roku przyciągają tysiące turystów. Aby przekroczyć granicę z Meksykiem nie trzeba posiadać wizy, jednak niezbędne będzie dopełnienie innych formalności. 

Meksyk nie ma sobie równych pod wieloma względami, dlatego ruch turystyczny jest w nim bardzo prężny. Jak wygląda kwestia wizy do Meksyku, czyli dokumentu uprawniającego do legalnego przekroczenia granicy z krajem, w przypadku obywateli Polski?

Zobacz także: Wiza na Kubę - czy jest potrzebna? Sprawdź, co trzeba zrobić, aby ją dostać

Meksyk wiza - czy warto odwiedzić ten kraj?

Meksyk wielu osobom może kojarzyć się negatywnie, przede wszystkim ze względu na znane na całym świecie pojedynki narkotykowych karteli, a także wysoką zachorowalność na wirusa H1N1, przede wszystkim w 2009 roku. Jego zalety dla większości są ważniejsze i chętnie wybierają go na kierunek swojej podróży. Meksyk warto odwiedzić, chociażby z kilku powodów:

  • Krystalicznie czyste akweny wodne
  • Plaże o niepowtarzalnym klimacie
  • Piramidy Majów
  • Kolorowa i egzotyczna kultura
  • Wyśmienita kuchnia.

Wielu Polaków również chętnie udaje się w podróż do Meksyku, szczególnie jesienią i zimą, kiedy w Polsce na próżno szukać ciepłych promieni słońca! To tam mogą cieszyć się wysokimi temperatura i wygrzewać na słońcu przez cały dzień. Meksyk słynie też z pysznej kuchni, której warto skosztować. Co zrobić, aby móc wjechać do Meksyku? Jakie wymogi trzeba spełnić, by legalnie przebywać na terenie Meksyku?

Zobacz także

Meksyk wiza – dla Polaków

Dobra wiadomość dla turystów z polskim paszportem jest taka, że nie potrzebują wizy na wjazd do Meksyku, jeśli ich podróż z założenia nie przekroczy 180 dni. W takim przypadku nie trzeba się również meldować. Jeśli jednak wyjazd przedłuży się, to bez uzyskania odpowiedniej zgody ze strony władz imigracyjnych, niesforny turysta może zostać deportowany, a także zapłacić karę grzywny.

Zdarza się również, iż nałożona zostaje kara w postaci zakazu wjazdu na teren Meksyku! Dodatkowym warunkiem wjazdu do Meksyku jest również ważność paszportu, która w dniu wjazdu do Meksyku musi wynosić przynajmniej 6 miesięcy. Jeśli zamierzasz podróżować przez USA bądź przebywać w strefie przygranicznej, będzie obowiązywała cię wiza amerykańska, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, ile kosztuje wiza do USA.

Przed każdym wyjazdem warto zadbać o wszelkie formalności, aby później móc cieszyć się wypoczynkiem w pełnym wymiarze. Dopilnowanie tego sprawi, że w podróży będziemy czuli się komfortowo i bezpiecznie.

Meksyk wiza – cena i formalności

W przypadku turystów z Polski wiza nie jest konieczna, zatem nie wydamy na nią nawet złotówki. Nie oznacza to jednak, że nie będą potrzebne inne formalności. Na szczęście na ich wypełnienie nie potrzeba wiele czasu, a także nie trzeba nigdzie się wybierać. Dokumentem koniecznym do wypełnienia jest Formularz Migracyjny, który pasażerowie otrzymują najczęściej w trakcie lotu na pokładzie samolotu.

Zdarza się jednak, że o taki dokument trzeba się upomnieć w meksykańskich punktach konsularnych, które znajdują się przy pasie granicznym. Jeśli nie będziesz posiadać przy sobie kopii formularza, bądź zgubisz go lub zostanie skradziony i nie zgłosisz tego na policję – przy przekraczaniu granicy zapłacisz nawet 100 dolarów grzywny. Drugą istotna kwestią jest opłata turystyczna, konieczna do wniesienia na granicy. Wynosi ona 25 dolarów jeśli przekracza się ją drogą lądową, 5- w przypadku drogi morskiej. 

Zobacz także

Meksyk wiza - zasady przekroczenia granicy

Przekraczając granicę z Meksykiem, trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  • Wymagane jest posiadanie gotówki w ilości około 100 dolarów na każdy dzień pobytu
  • Konieczne jest wypełnienie deklaracji celnej przed wjazdem na teren państwa
  • Wjazd ze zwierzęciem jest możliwy wówczas, jeśli ma książeczkę zdrowia, chip bądź tatuaż, a także wszystkie aktualne szczepienia. Zwierzak musi mieć również paszport, a podróż z pupilem trzeba zgłosić po przylocie w odpowiednim biurze
  • Zabronione jest wwożenie do kraju wielu towarów, a także wywożenie między innymi zwierząt.