Zamknij

Nad USA wybuchł meteor. Siła eksplozji była tak duża, że zatrzęsła budynkami

12.03.2021 11:57
Meteor
fot. Marko Korosec/Solent News/East News

Kilka dni temu nad Vermont w USA przeleciał meteor. Eksplodował on wysoko na niebie, a siła wybuchu była tak duża, że zatrzęsła budynkami. Całe zajście nagrały kamery.

Na początku tygodnia nad Stanami Zjednoczonymi przeleciał meteor. Ten świecący ślad, jaki zostawia po sobie meteoroid poruszający się w atmosferze ziemskiej, pojawił się nad stanem Vermont. Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć go na własne oczy i przy okazji poczuć na własnej skórze konsekwencje jego wybuchu.

Meteor bowiem eksplodował, a siła tego zjawiska była tak duża, że zatrzęsły się budynki. NASA Meteor Watch podaje, że obiekt miał mniej więcej wielkość kuli do kręgli - średnicę ok. 15 cm i ważył 4,5 kg.

Nad USA wybuchł meteoroid. Siła eksplozji była tak duża, że zatrzęsła budynkami

7 marca nad stanem Vermont przeleciał meteor. Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć bardzo jasny ślad na niebie, a następnie mogli usłyszeć jego wybuch. Eksplozja była bardzo silna i odczuwalna na ziemi. Specjaliści z NASA Meteor Watch twierdzą, że miała siłę odpowiadającą 200 kg trotylu.

Meteor pojawił się na niebie kilkadziesiąt kilometrów od Mount Mansfield State Forest tuż przed zachodem Słońca i wszedł w atmosferę z prędkością 68000 km/h. Amerykanie, którzy znajdowali się w pobliżu drogi lotu obiektu, dzwonili zaniepokojeni do lokalnych służb i zgłaszali głośny huk, a także drżenie budynków.

Eksperci z NASA twierdzą, że meteor pękł pod wpływem ciśnienia atmosferycznego. Poruszał się on też z taką prędkością, że zjawisko dało nie tylko efekt świetlny, ale również dźwiękowy w postaci huku.

Gdy obiekt (który prawdopodobnie był częścią asteroidy) wniknął głębiej w atmosferę, ciśnienie przed nim wzrosło, a za nim utworzyła się częściowa próżnia. Różnica ciśnień przekroczyła jego wytrzymałość. Skała kosmiczna gwałtownie się rozpadła, wytwarzając falę uderzeniową, która wstrząsnęła budynkami i wygenerowała dźwięk słyszany przez osoby w pobliżu trajektorii - przekazała NASA.

Całość zarejestrowały nagrania. Sami zobaczcie, jak wyglądał przelot meteoru nad USA.

Źródło: Interia