Zamknij

Miasta w USA płacą turystom za przyjazd. Tak chcą wyjść z kryzysu wywołanego pandemią

12.04.2021 15:11
Lotnisko USA
fot. Shutterstock

Władze amerykańskich miast szukają sposobu na to, jak ożywić gospodarkę i wyjść z kryzysu wywołanego pandemią. Jednym z pomysłów jest oferowanie turystom pieniężnych upominków, aby zachęcić ich do przyjazdu. 

Turystyka w USA boryka się z wielkimi problemami z powodu pandemii koronawirusa. Według stowarzyszenia U.S. Travel Association wydatki Amerykanów na podróże zmniejszyły się w minionym roku w USA o 42 proc. w porównaniu z 2019 r. Obłożenie hoteli spadło odpowiednio o 33 proc. Nic dziwnego, że władze poszczególnych miast robią wszystko, aby uratować znajdującą się w ogromnym kryzysie branżę turystyczną. 

USA. Miasta płacą turystom za przyjazd

Jak podaje portal Changing America, po lockdownach i kwarantannach, które zdziesiątkowały przemysł turystyczny, niektóre miasta turystyczne znalazły wyjątkowy, ale prosty sposób na przyciągnięcie gości – gotówkę.

Przykładem jest miasto Redmond w stanie Waszyngton (siedziba firmy Microsoft), które mocno doświadczyło skutków koronawirusa. ChA przypomina, że Waszyngton był jednym z pierwszych stanów, w których potwierdzono przypadki COVID-19. Obłożenie hoteli spadło tam z 65-85 proc. do zaledwie 6-9 proc.

– Były momenty, kiedy w całym hotelu był tylko jeden gość – mówi cytowany przez portal Peter Klauser, przedstawiciel lokalnej branży turystycznej.

W marcu Redmond uruchomiło inicjatywę pod hasłem „Zostań, my płacimy”. 500 pierwszych gości, którzy spędzą dwie lub więcej nocy w hotelu uczestniczącym w programie, otrzymuje bon podarunkowy o wartości 100 dolarów, który można wykorzystać w lokalnych firmach.

Klauser wyliczył, że w Redmond zarezerwowano dotąd 750 noclegów, a turystom w ramach akcji przekazano ponad 30 tys. dolarów.

– To miał być (…) krótkoterminowy program stymulujący turystykę. Efekt był jednak tak wielki, że jeśli będziemy mogli, spróbujemy utrzymać tę inicjatywę trochę dłużej, badamy opcje dla następnej fazy – wyjaśnił.

Z podobnym projektem wystąpiło kalifornijskie Santa Maria oferujące kartę Visa, na której jest 100 dolarów, czyli niemal 400 zł. Warto podkreślić, że ten pieniężny upominek przysługuje tym, którzy zostaną w tym miasteczku przynajmniej dwie noce. Po drugie, nocleg musi być zarezerwowany tylko w jednym obiekcie. 

 – Zaobserwowaliśmy ogromny wzrost zainteresowania na naszych kontach w mediach społecznościowych. (…) Jest to dla nas po prostu wielka wygrana – podkreśliła Jennifer Harrison z branży turystycznej w Santa Maria.

Źródło: PAP