Zamknij

To miasto pożegnało właśnie słońce na 2 miesiące. Ostatni zachód był bajkowy

24.11.2020 14:13
Alaska
fot. Shutterstock

W mieście Utqiaġvik po raz ostatni widziano słońce w czwartek 19 listopada. Następna taka szansa nadejdzie dopiero za 2 miesiące. Nad regionem tym bowiem na dobre zapanowała noc polarna.

Utqiaġvik to najdalej na północ wysunięte miasto USA. Położone jest ono na północnym wybrzeżu Alaski, zaledwie 15 km od Przylądka Barrow, który jest skrajnym punktem Stanów Zjednoczonych.

Co roku o tej porze zapada tu noc polarna, w czasie której mieszkańcy regionu muszą pożegnać się ze słońcem. Następnym razem na tej szerokości geograficznej wzejdzie ono dopiero za dwa miesiące! Ostatni raz lokalni widzieli światło słoneczne w czwartek 19 listopada. Właśnie wtedy też mieli okazję podziwiać bajkowy zachód słońca, które na dobre "opuściło" ten region na najbliższe 60 dni.

Miasto na Alasce pożegnało słońce na 2 miesiące

Miasto Utqiaġvik położone na północy Alaski weszło właśnie w fazę nocy polarnej. Mieszkańcy tego regionu są przyzwyczajeni do tego, że w tym okresie, przez ok. 60 dni będą funkcjonować w mroku bądź półmroku. Zjawisko to jest charakterystyczne dla miejsc położnych powyżej szerokości geograficznej 67°23' - słońce znajduje się w tym czasie poniżej horyzontu przez całą dobę. I może to trwać nawet ok. 60 dni.

W czasie nocy polarnej Utqiaġvik spowite jest mrokiem lub półmrokiem i zostanie tak aż do 22 stycznia 2021 roku. Wówczas słońce znów zaświeci nad tym regionem. Ostatni raz jego promienie dotarły tutaj w czwartek 19 listopada. Przebywający tutaj ludzie - mieszkańcy czy też turyści - oglądali też ostatni zachód słońca nad tym regionem na Alasce. "Pożegnalne" zdjęcia trafiły do sieci i błyskawicznie się po niej rozchodzą, gdyż są bajkowe.

Przypominamy, że zimą nad Alaską mamy noc polarną, ale z kolei latem mieszkańcy tego obszaru przez dwa miesiące funkcjonują w czasie dnia polarnego - wówczas słońce w ogóle nie chowa się tutaj poza horyzont.

Chcielibyście żyć w takiej strefie klimatycznej?

Źródło: National Geographic