Zamknij

Moda na zmyślone wakacje. Co piąty podróżnik publikuje fałszywe zdjęcia

Redakcja
02.01.2020 16:10
Turyści w Mediolanie
fot. Shutterstock

Podróże to doskonała okazja do odkrywania ciekawych miejsc i przeżycia wspaniałych przygód, o których można potem opowiadać znajomym. Są jednak tacy, którzy nigdzie nie wyjeżdżają, ale marzą o podróżach i w mediach społecznościowych chwalą się zdjęciami z miejsc, których... nigdy nie odwiedzili. Do uwieczniania zmyślonych podróży na fotografiach służy serwis „Fake a Vacation”.

Z badań zlecone przez Club Med wynika, że czterech na dziesięciu Brytyjczyków (41 proc.) opowiadało historie o podróżach do krajów, których nigdy nie odwiedzili. Z tego 31 proc. przyznało, że zmyśla historie o swoich wyprawach, aby zaimponować innym. Ten nowy trend nazwano „fakeation” – od angielskiego „fake” – fałszywy i „vacation” – wakacje.

Zdjęcia ze "zmyślonych podróży"

Część z ankietowanych nie tylko opowiada zmyślone historie z wakacji, ale również publikuje zdjęcia z rzekomo odwiedzonego miejsca. Okazuje się, że co piąty Brytyjczyk dzieli się w mediach społecznościowych zdjęciami z miejsc, których nigdy nie odwiedził. 

Badanie wykazało, że najpopularniejsze wakacyjne oszustwa dotyczą wyjazdów na narty i wizyt w dużych miastach Europy. Często wymyślone są też historie o samotnych wyprawach z plecakiem. Jest to nagminne nie tylko wśród Brytyjczyków.

Amerykanie również chętnie dzielą się wrażeniami z podróży, których nie odbyli. Badanie przeprowadzone w Stanach wykazało, że 14 proc. mieszkańców tego kraju kłamie na temat swoich wakacji, a 10 proc. z nich choć raz umieściło pamiątkowe, fałszywe zdjęcia w mediach społecznościowych. Powód? Przede wszystkim chęć zaimponowania innym i przypodobania się płci przeciwnej. 

Zagłosuj

Robisz zdjęcia w czasie wakacji?

Liczba głosów:

Jak podaje "Daily Mail", "fake wakacje" to domena młodych ludzi. Większość oszustów ma od 16 do 29 lat. Jednak wakacyjne kłamstwa zdarzają się też osobom starszym, nawet po 60 roku życia. 

Zobacz także

Miłośnicy zmyślania mieli tylko jeden problem – nie mogli pokazać zdjęć ze swoich podróży. Ten problem rozwiązała firma z siedzibą w Nebrasce, która oferuje swoim użytkownikom usługę nazwaną „Fake A Vacation”.

Fake a Vacation
fot. www.fakeavacation.com/

Serwis pozwala na stworzenie galerii fałszywych fotografii z wakacji. Wystarczy wysłać zdjęcie swojej sylwetki i dobrać tło, a serwis zmontuje te dwie fotografie w jedną. W ten sposób, siedząc wygodnie w fotelu, można robić sobie portrety na piaszczystych rajskich plażach, przy wodospadzie Niagara czy zrobić sobie selfie z widokiem zachodzącego słońca nad Wielkim Kanionem w tle.
– Popularność takiej usługi wzrosła wraz z rozwojem mediów społecznościowych – wyjaśnia Tom Eda, który zajmuje się marketingiem „Fake A Vacation”. – Ludzie zmyślają opowieści o swoich podróżach. Udają, ponieważ faktyczne wakacje są zbyt drogie lub chcą wzbudzić w innych zazdrość – uważa Eda.

Zobacz także

Źródło: PAP, focus.pl, Daily Mail

___

RadioZET.pl/NC