Zamknij

Monachium odwołało jeden z najpopularniejszych jarmarków bożonarodzeniowych na świecie

24.11.2021 12:25
Jarmark bożonarodzeniowy
fot. Shutterstock

Burmistrz stolicy Bawarii podjął decyzję o odwołaniu tegorocznego jarmarku świątecznego w mieście. Powodem tej sytuacji jest znaczny wzrost zachorowań na COVID-19, z jakim zmaga się ten region.

Jarmarki bożonarodzeniowe to już nie tylko świąteczna tradycja w Niemczech, ale też w całej Europie. Jednak to te organizowane u naszego sąsiada cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem - również ze strony obcokrajowców. Niestety od dwóch lat popularne targi albo są odwoływane, albo też organizowane są w okrojonej wersji - wszystko przez pandemię koronawirusa.

I choć wydawać by się mogło, że koniec 2021 roku przyniesie nam odrobinę normalności pod tym względem, wygląda na to, że wcale tak nie będzie. Burmistrz Monachium ogłosił bowiem, że w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19, jarmark w tym mieście zostanie odwołany. A przypominamy, że monachijskie targowisko było jednym z najstarszych i jednocześnie najbardziej znanych na całym świecie.

Monachium odwołało jeden z najpopularniejszych jarmarków bożonarodzeniowych na świecie

Jarmark bożonarodzeniowy w Monachium organizowany jest przed neogotyckim ratuszem na Marienplatz od bardzo dawna. Jak podaje portal National Geographic, pierwsze wzmianki o nim pochodzą jeszcze z XIV wieku. Niestety wygląda na to, że w tym roku mieszkańcy stolicy Bawarii, a także turyści z innych zakątków świata nie będą mogli się nim nacieszyć.

Burmistrz Monachium, Dieter Reiter, ogłosił bowiem, że odwołuje organizację kultowego targowiska. Wszystko przez to, że w ostatnim czasie Bawaria zmaga się z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem. A jarmark mógłby się przyczynić do pogłębienia tej tendencji.

Oczywiście to byłby miły przedświąteczny symbol powrotu do normalności, ale mimo możliwości szczepień nadal jesteśmy dalecy od tej normalności. Częściowo dlatego, że wciąż szczepi się za mało osób - czytamy w oświadczeniu burmistrza przytoczonym przez national-geographic.pl.

Decyzja władz miasta została podjęta po uprzednich konsultacjach ze specjalistami w dziedzinie medycyny. Stanowczo odradzali oni organizowanie jarmarku w tak wrażliwym momencie, jakim jest czwarta fala koronawirusa.

Przypominamy, że jarmark świąteczny w Monachium jest jednym z 2 tysięcy tego typu wydarzeń organizowanych co roku w Niemczech. Na takich targowiskach można zwykle nabyć piękne ozdoby do domu, a także upominki dla bliskich czy regionalne specjały. Jednym z najpopularniejszych targów świątecznych jest z pewnością Striezelmarkt. W 2020 roku ten najstarszy niemiecki jarmark organizowany w Dreźnie także został odwołany przez sytuację pandemiczną na świecie.

Źródło: National Geographic