Zamknij

Mosty w Stańczykach to magiczne miejsce w Polsce. A mało kto wie o ich istnieniu

02.12.2020
Aktualizacja: 04.12.2020 17:28
Mosty w Stańczykach
fot. Shutterstock

Mosty w Stańczykach to jedna z najpiękniejszych polskich atrakcji! Jak wyglądają i dlaczego są tak wyjątkowe? Sami zobaczcie.

Bliźniacze mosty położone we wsi Stańczyki to jedno z najpiękniejszych miejsc na Mazurach. Ogromne betonowe konstrukcje zostały wybudowane lata temu, a wciąż pozostaje wiele osób, które nie wiedzą, że takie obiekty znajdują się w Polsce.

Do czego pierwotnie miały być używane mosty w Stańczykach i dlaczego warto je zobaczyć? Poznajcie jeden z najciekawszych zabytków w Polsce. To jedno z tych miejsc, które warto odkryć.

Mosty w Stańczykach - magiczne miejsce w Polsce

Miejscowość Stańczyki położona jest zaledwie 10 km od granicy polsko-rosyjskiej. Oddalona o 25 km od miasta Gołdap przyciąga turystów przez jedną z najpiękniejszych atrakcji w regionie. Mowa o mostach w Stańczykach, które nie bez powodu wpisane zostały do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego.

Mosty w Stańczykach powstały 100 lat temu. Mają 36 metrów wysokości i 180 m długości. I choć wyglądają jak rzymskie akwedukty, swojego czasu kursowały po nich pociągi łączące mazurskie wsie i miasteczka. Nie trwało to jednak zbyt długo, bo ok. 10 lat. Trasą tą miały też przemieszczać się pociągi na Litwę. Niestety dobudowanie do końca torów kolejowych uniemożliwiła wojna.

Dwa bliźniacze mosty są ciekawostką architektoniczną. Jeden z nich został zbudowany z żelbetu, ale drugi wybudowano inną techniką - w betonie zatopiono pnie drzew. Od wielu lat mosty stoją nieużywane i przyciągają amatorów skoków na bungee. Kilka lat temu miejsce to trafiło w ręce prywatnej osoby i od tamtej pory, żeby je zobaczyć, trzeba uiścić niewielką opłatę.

Naszym zdaniem mosty w Stańczykach wyglądają jak te, po których jeździł bajkowy Hogwart Express odwożący uczniów do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Z pewnością jest to miejsce, które warto zobaczyć, choć w razy życiu. Wystarczy rzucić okiem na zdjęcia z tego regionu zamieszczane w sieci. Robią ogromne wrażenie!