Zamknij

Mówią o niej „Winda Stu Smoków”. To najwyższa na świecie winda widokowa!

Redakcja
13.02.2018 15:17
Mówią o niej „Winda Stu Smoków”. To najwyższa na świecie winda widokowa!
fot. Fotolia

Winda Bailong, nazywana też "Windą Stu Smoków", jest niesamowitą konstrukcją zbudowaną na zboczu 330-metrowego klifu. Ta unikalna w skali światowej atrakcja ustanowiła aż trzy rekordy Guinnessa!

Winda Bailong znajduje się w rezerwacie Wulingyuan, w chińskiej prowincji Hunan. To jedyna w swoim rodzaju konstrukcja, zawieszona na wysokości 330 m n.p.m.

Atrakcja jest tym bardziej wyjątkowa, że ma na swoim koncie (od 2015 roku) aż trzy rekordy Guinnessa – jako najwyższa na świecie zewnętrzna winda widokowa, najwyższa dwupoziomowa winda widokowa i najszybsza winda pasażerska o największym udźwigu.

Winda Bailong
fot. Fotolia


„Winda Stu Smoków” powstała na jednej ze ścian strzelistego filaru. Jej kabinę w całości wykonano ze szkła, dzięki czemu turyści wjeżdżający na sam szczyt piaskowej kolumny mogą podziwiać imponujące formy skalne gór Wuling Shan. Dwupoziomowa kabina jest w stanie pomieścić jednorazowo 50 osób, a sama podróż na wysokość 330 metrów trwa zaledwie… minutę.

Zobacz także

Winda, już niedługo po otwarciu, stała się prawdziwą atrakcją turystyczną. Wcześniej jedynie najbardziej aktywni turyści, po 3-godzinnej wspinaczce, mogli podziwiać z samej góry zapierającą dech w piersiach panoramę Wulingyuan. Teraz, dzięki nowoczesnej windzie, na szczyt można dotrzeć w 60 sekund!

Winda Bailong
fot. Fotolia

Budowę windy Bailong rozpoczęto w 1999 roku, a ukończono w 2003 roku. Koszt całego projektu wyniósł ok. 120 mln juanów (ok. 60 mln złotych). Od samego początku inwestycja budziła liczne kontrowersje związane z ochroną rezerwatu wpisanego na listę UNESCO. Obrońcy przyrody obawiali się napływu jeszcze większej liczby turystów, którzy mogliby zniszczyć rezerwat Wulingyuan.

Źródło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC