Zamknij

W Chorwacji powstało muzeum kaca. To pierwszy taki obiekt na świecie

Redakcja
30.12.2019 16:52
Kieliszki - toast
fot. Shutterstock

Pierwsze na świecie muzeum kaca powstało w stolicy Chorwacji - Zagrzebiu. Wewnątrz można poznać zaskakujące historie wielbicieli imprez, zobaczyć "ścianę wyznań" oraz przedmioty nieznanego pochodzenia znalezione rano w mieszkaniu tuż po przebudzeniu...

Muzeum kaca (Museum of Hangovers) zostało otwarte w Zagrzebiu 1 grudnia. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Rino Dubokovic i jego koledzy studenci. Inspiracją do stworzenia takiego miejsca była dla nich historia jednego z przyjaciół, który... po nocnej imprezie obudził się z pedałem rowerowym w kieszeni. 

Muzeum kaca w Chorwacji

Ekspozycja chorwackiego muzeum symbolizuje krętą i niełatwą drogę do domu z imprezy. Obiekt obejmuje m.in. „ścianę wspomnień”, na której każdy zwiedzający może dopisać swoją historię zaczynającą się od wyrażenia: „obudziłem się z…”. 

Nie brakuje też zabawnych historii, zaskakujących galerii zdjęć czy pamiątek nieznanego pochodzenia, z którymi imprezowicze wracali do domów. Wśród eksponatów pojawia się m.in. policyjny lizak czy gitara.

Jedną z atrakcji muzeum kaca mogą być specjalnie zaprojektowane rzutki, które oddają efekt upojenia czy też okulary imitujące stan po spożyciu alkoholu. W muzeum jest także sklep z pamiątkami, w którym można kupić „alkoholową” odmianę gry Monopoly - „Drunkopoly".

Rino Dubokovic zapewnia, że celem powstania muzeum nie było gloryfikowanie nadużywania alkoholu. Chodzi o poruszenie problemu niepohamowanej zabawy oraz podkreślenie konsekwencji, jakie mogą z tego wyniknąć. 

Muzeum kaca w Chorwacji jest czynne codziennie od 11 do 23. Bilet normalny kosztuje 30 HRK (czyli ok. 17 zł), a studencki 25 HRK (ok. 14 zł).

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: CNN, fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC