Zamknij

Mykonos – wyspa, która nie zasypia

Redakcja
28.06.2018 13:54
Turystka na Mykonos
fot. Shutterstock

„Mała Wenecja”, wyspa gwiazd i wiatraków – tak mówi się o Mykonos. To miejsce niezwykle piękne, kolorowe, stale tętniące życiem. Tu luksus przeplata się z tradycją, tworząc wyjątkową, grecką całość. 

Mykonos to wyspa grecka położona na Morzu Egejskim, najdroższa w archipelagu Cyklad. Zajmuje powierzchnię zaledwie 85 km2 (jest niemal stukrotnie mniejsza od popularnej Krety). Pomimo tak niewielkich rozmiarów, wyspa cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

To miejsce, które ma tak naprawdę dwie twarze. Z jednej strony luksusowa, kosmopolityczna, z drugiej zachwycająco piękna i tradycyjna. To wyspa nie tylko celebrytów, ale też „celebrujących życie”. Odkrywamy wyspę Mykonos. 

Wyspa celebrytów

Luksusowy charakter, ulice wypełnione sklepami renomowanych marek, bogate życie nocne, 300 słonecznych dni w roku oraz bardzo dobrze rozwinięta oferta hotelowa. Nic dziwnego, że Mykonos to jedno z ulubionych miejsc wakacyjnych wśród znanych osobistości ze świata show-biznesu. W ubiegłych latach na urlop przyjeżdżali tu między innymi Paris Hilton, Anna i Robert Lewandowscy, Kinga Rusin czy Ewa Chodakowska.

Mykonos
fot. Fotolia

Regularnie zawijają tu jachty i lądują prywatne samoloty milionerów. Bogacze znajdują tutaj zarówno prywatność, jak i usługi na najwyższym poziomie. Za luksus trzeba jednak zapłacić. Mykonos jest jedną z droższych wysp greckich. Ceny są znacznie wyższe niż w innych miejscach. Najpopularniejsza z ulic to Matogianni wypełniona markowymi, ekskluzywnymi butikami. 

Zobacz także

Mykonos, czyli „mała (grecka) Wenecja”

Głównym miastem Mykonos jest Chora zabudowana niewielkimi, gustownymi domkami w białym kolorze, ozdobiona niebieskimi okiennicami oraz drzwiami. Zwiedzając miasteczko, znajdziemy dziesiątki wąskich i krętych uliczek tworzących zawiły labirynt, dlatego bardzo łatwo można się tutaj zgubić. W tutejszym porcie cumują liczne promy i wycieczkowce.

Chora - Mykonos
fot. Shutterstock

W głównej części Chory, naprzeciwko wiatraków, leży tzw. Mała Wenecja. To charakterystyczna dla wyspy zabudowa kolorowych domów. Część tych XVIII- i XIX-wiecznych domków znajduje się bezpośrednio na granicy morza i lądu. Widok drewnianych ganków obmywanych przez wzburzone fale morskie jest naprawdę niesamowity. „Mała Wenecja”, wybudowana przez miejscowych bogaczy, uznana jest za jedno z najurokliwszych miejsc na wyspie. Trudno się z tym nie zgodzić.

Wiatraki i pelikany – nietypowe symbole Mykonos

Mykonos jest słusznie nazywana wyspą wiatrów. Zresztą, gdyby nie wiało, temperatury latem byłyby nie do zniesienia. Charakterystycznym obrazem na wyspie są młyny z wiatrakami – stanowią jeden z najważniejszych zabytków architektonicznych „wietrznej wyspy”. Duże wrażenie robi szereg stojących nad morzem, murowanych, XVI-wiecznych wiatraków z ażurowymi skrzydłami i krytymi strzechą dachami. 

Mykonos - wiatraki
fot. Shutterstock

Nieodłącznym symbolem Mykonos stały się też pelikany, które często spacerują po porcie i uliczkach miasta. Ptaki chętnie podchodzą do ludzi po jedzenie, a czasem nawet wchodzą do lokalnych tawern. Pelikany są tak popularne na wyspie, że stały się jej swoistą wizytówką. 

Zobacz także

Kiedy lecieć na Mykonos? Najlepsza pogoda na wakacje

Sezon na Mykonos trwa od kwietnia do października. Wyspa ma bardzo suchy klimat, z gorącym latem i łagodną zimą. Opady deszczu na wyspie są rzadkością, szczególnie od czerwca do sierpnia.

Jakich temperatur można się spodziewać? Najgoręcej jest w lipcu i sierpniu – od 22-28 °C. Warto jednak pamiętać, że upały na wyspie łagodzi wiatr meltemi, który sprawia, że odczuwalna temperatura jest zdecydowanie niższa. W miesiącach letnich, jeśli nie wieje, może wzrosnąć do 35 °C. Jeśli chodzi o temperaturę wody, to w sierpniu osiąga nawet 25 °C i utrzymuje się w granicach 22 °C od czerwca do października. 

Na Mykonos warto wybrać się poza szczytem sezonu (przed lub po lipcu-sierpniu), kiedy średnia temperatura powietrza będzie o kilka stopni niższa. Co więcej, można liczyć też na mniejszą liczbę turystów. 

Mykonos: informacje praktyczne

Powierzchnia: 86,125 km²
Główne miasto Mykonos: Chora  
Ludność:  ok. 10 tys. mieszkańców
Komunikacja na wyspie: Komunikacja publiczna nie jest dobrze rozwinięta – obejmuje kilka linii autobusowych z ograniczoną liczbą kursów. Warto wypożyczyć samochód – koszt ok. 30-50 euro za dobę.
Ceny wakacji na Mykonos: Tygodniowe wakacje na wyspie w 3-gwiazdkowym hotelu (z przelotem i śniadaniami) kosztują od 2900 zł/os. we wrześniu. W sezonie może być drożej, chyba że trafimy na ofertę Last Minute

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

• Kos – wyspa plaż, gajów oliwnych i egejskich ogrodów

• Rodos – wakacje na greckiej wyspie słońca

 Wyspa Santorini: Piękna nieznajoma

___

RadioZET.pl/NC