Zamknij

To był rekordowy sezon huraganów na Atlantyku. Nawet pięć burz jednocześnie

Nina Czochara
01.12.2020 09:36
To był rekordowy sezon huraganów na Atlantyku. Nawet pięć burz jednocześnie
fot. East News

Na Atlantyku zakończył się rekordowy sezon huraganów. Średnio w ciągu roku przez ocean przechodziło dwanaście sztormów o takiej mocy. W 2020 roku ich liczba przewyższyła średnią o 150 procent – było ich aż trzydzieści. Niespotykany sezon spowodował, że zabrakło tradycyjnych imion dla burz.

Huragany nad Atlantykiem, występujące na przełomie jesieni i lata, są zjawiskiem całkowicie normalnym. Rok 2020 okazał się jednak rekordowy pod względem ich liczby, bo było ich aż trzydzieści. 

Nad Atlantykiem przeszło 30 huraganów

W tym roku na tym oceanie nazwy nadano 30 sztormom, z czego aż 12 dotarło do wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Przez to, że w 2020 roku było ich tak dużo, zabrakło tradycyjnych imion dla tego typu zjawisk. Amerykańscy naukowcy zaczęli nazywać zjawiska literami greckiego alfabetu. Sztormy na Atlantyku Północnym są nazywane przez Narodowe Centrum Huraganów imionami w kolejności alfabetycznej, z pominięciem imion rozpoczynających się na litery „Q”, „U”, „X”, „Y” i „Z”.

Z tegorocznych sztormów aż 13 przekształciło się w huragany o porywach wiatru o prędkości powyżej 119 km/h lub większej. Aż 12 dotarło do wybrzeży USA.

Zobacz także

– Sezon huraganów na Atlantyku w tym roku pobił wszystkie rekordy – ocenia Neil Jacobs, szef amerykańskiej rządowej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA).

Poprzedni rekordowy sezon odnotowano w 2005 r., gdy na Atlantyku odnotowano 28 sztormów.

Rok 2020 stanowi piąty rok z rzędu, w którym liczba huraganów na Atlantyku przekracza wieloletnią średnią. Naukowcy uważają, że przyczyną ten anomalii jest zwiększająca się temperatura wód oceanu.

Źródło: PAP