Zamknij

Na Hawajach spadł śnieg. Historyczne wydarzenie dla mieszkańców

Redakcja
14.02.2019 10:22
Śnieg na Hawajach
fot. YouTube/screen

Turystów przebywających na Hawajach, kojarzących się z gorącym klimatem i rajskimi plażami, zaskoczyła... zima. Na archipelagu drastycznie spadła temperatura i pojawiły się śnieżyce. Władze podają, że prawdopodobnie po raz pierwszy w historii śnieg spadł na terenie rekreacyjnym Polipoli Spring. 

Nad środkowym i północnym Pacyfikiem spotkały się aż cztery układy niskiego ciśnienia, które wspólnymi siłami sprowadziły nad Hawaje z dalekiej północy nadzwyczaj zimne powietrze. Szczególnie niebezpieczne warunki panowały na szczycie wulkanu Mauna Kea. Odnotowano tam najsilniejsze podmuchy wiatru w historii - nawet do 305 km na godzinę. Nie tylko silny wiatr zaskoczył meteorologów.

Śnieg na Hawajach. Zdjęcia obiegły sieć

Szalejąca pogoda przyniosła również dość niespodziewane i rzadkie zjawisko na Hawajach - opady śniegu i śnieżyce. I to również w miejscach, w których nigdy wcześniej się to nie zdarzało.

Jeżeli nawet na Hawajach pojawia się śnieg, ciepłe powietrze zza Pacyfiku bardzo szybko stapia biały puch. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele zdjęć i nagrań z Hawajów przedstawiających "zimę" na rajskim archipelagu. 

Urzędnicy z Departamentu ds. Gruntów i Zasobów Naturalnych poinformowali, że śnieg spadł również w Parku Stanowym Polipoli na wyspie Maui. I to był historyczny moment. - W tym rejonie śnieg prawdopodobnie spadł po raz pierwszy w historii - podano. 

Szalejące od poniedziałku (11 lutego) na Hawajach silne wiatry i sztorm spowodowały też spore zniszczenia. Na ulicach zalegają powalone drzewa i gałęzie, a nawet dachy budynków. Niektóre drogi są pozalewane, nie działa oświetlenie miejskie, do tego zniszczone są linie energetyczne, przez co panują przerwy w dostępie do prądu.

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: wprost.pl, gazeta.pl

___

RadioZET.pl/NC