Zamknij

U sąsiada Polski wzrasta liczba zakażeń COVID-19. Rząd nie wyklucza zaostrzenia restrykcji

09.09.2021 12:40
Na Ukrainie wzrasta liczba zakażeń COVID-19. Rząd nie wyklucza zaostrzenia restrykcji
fot. SHUTTERSTOCK

Na Ukrainie pogarsza się sytuacja epidemiczna. Minionej doby odnotowano ponad 3,6 tys. nowych zakażeń koronawirusem - to najwięcej przypadków od maja. Rząd nie wyklucza zaostrzenia restrykcji.

W środę (8 września) na Ukrainie odnotowano dokładnie 3663 przypadki zakażenia COVID-19, w tym 342 wśród dzieci i 63 u pracowników medycznych. Najwięcej infekcji wyryto w Kijowie, obwodzie lwowskim i charkowskim. Tego dnia zmarło 61 osób zainfekowanych, a do szpitali przyjęto 981 pacjentów. 1546 ludzi uznano za "ozdrowieńców". Poprzednio tak wysoki dzienny bilans zakażeń zarejestrowano w drugiej połowie maja, a więc prawie 4 miesiące temu.

Ukraina. Rząd nie wyklucza zaostrzenia restrykcji

W środę premier kraju Denys Szmyhal zapowiedział, że w najbliższym czasie specjalna komisja rozpatrzy możliwość zaostrzenia restrykcji przeciwepidemicznych. Zdradził, że na Ukrainie, która obecnie jest w tzw. zielonej strefie epidemicznej, mogą zacząć obowiązywać ograniczenia tzw. żółtej strefy.

Warto także wspomnieć, że minister ochrony zdrowia Wiktor Laszko mówił wcześniej, że tzw. żółta strefa może zacząć obowiązywać już od 13 września. Podkreślił, że ograniczenia będą dotyczyć przede wszystkim masowych wydarzeń. Dodał, że w tej strefie zajęcia w trybie stacjonarnym będą odbywać się wyłącznie w tych placówkach edukacyjnych, w których 80 proc. pracowników otrzymało choć jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

Łącznie od początku pandemii potwierdzono w tym liczącym ok. 41 mln mieszkańców kraju ponad 2,3 mln zakażeń i ponad 54 tys. zgonów. W pełni zaszczepionych jest ponad 4,5 mln ludzi.

Sytuacja epidemiczna pogarsza się także u innych sąsiadów Polski. W poniedziałek (6 września) w Czechach zanotowano najwyższą od początku czerwca liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Pozytywnych wyników testów w kierunku COVID-19 było 391, a więc o 150 więcej niż tydzień temu. 

RadioZET.pl/PAP(Natalia Dziurdzińska)