Zamknij

Na lotnisku w Paryżu prawie doszło do zderzenia dwóch samolotów. Wszystko przez błąd kontrolera

27.07.2021 13:11
Samolot
fot. Shutterstock

W paryskim porcie lotniczym doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Dwa samoloty znalazły się bardzo blisko siebie. Wszystko przez pomyłkę kontrolera. Na szczęście ostatecznie nikomu nic się nie stało.

W ciągu kilku ostatnich dnia na lotnisku w Paryżu miała miejsce groźna sytuacja. Jak podaje portal Onet, prawdopodobnie przez błąd kontrolera mogły się zderzyć tu dwa samoloty - wylatujący do Malagi Airbus A320 i przylatujący z USA Boeing 787. 

Osoba zajmująca się organizacją ruchu lotniczego nie miała dobrego widoku na pas startowy i przez to właśnie mogło dojść do kolizji. Ostatecznie pojazdy znalazły się w odległości 90 m od siebie i nikomu nic się nie stało. Ale mogło dojść do tragedii.

Na lotnisku w Paryżu prawie doszło do zderzenia dwóch samolotów. Wszystko przez błąd kontrolera

Na największym francuskim lotnisku doszło ostatnio do bardzo niebezpiecznego incydentu. W jego wyniku prawie zderzyły się dwa samoloty. Maszyny znalazły się blisko siebie - prawdopodobnie przez błąd kontrolera lotniczego.

Boeing 787 linii lotniczych United Airlines leciał do Paryża z amerykańskiego Newark i chciał wylądować w tym samym czasie, w którym miał się odbywać start Airbusa A320 linii EasyJet startującego do hiszpańskiej Malagi.

Załoga samolotu EasyJet dopytywała o zmianę pasa startowego, ale ostatecznie kontroler kazał im się ustawić na tej drodze, do której w kolejce do lądowania czekał również pojazd United Airlines.

Airbus rozpoczął procedurę startu, a w tym czasie na jego pasie zaczął lądować Boeing. Załoga samolotu do Malagi zaczęła dopytywać kontrolera, co się dzieje i ostrzegła przed możliwością kolizji.

Ostatecznie nikomu nic się nie stało, a maszyny wyminęły się w odległości 90 m. Jak podaje portal Onet, kontroler ruchu nie miał dobrego widoku na pas startowy, na którym wydarzyła się cała sytuacja, gdyż obsługiwał w tym czasie inny monitor.

Źródło: Onet