Zamknij

Na mapie świata pojawi się nowy kraj? Jeszcze w tym roku obędzie się referendum

Redakcja
18.07.2018 11:22
Nowa Kaledonia
fot. Fotolia

Już w listopadzie na mapach świata może pojawić się nowe państwo, podaje "Rzeczpospolita". Wtedy bowiem w Nowej Kaledonii odbędzie się referendum ws. niepodległości. 

Nowa Kaledonia posiada obecnie status francuskiego terytorium zamorskiego. Mieści się w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Melanezji, a w jej skład wchodzi główna wyspa, Nowa Kaledonia oraz inne przybrzeżne wyspy. Językiem urzędowym jest język francuski.

Nowa Kaledonia zmieni nazwę i flagę?

Daniel Goa, rzecznik ruchu niepodległościowego Front de Libération Nationale Kanak et Socialiste (FLNKS) podkreśla, że niepodległość kraju jest "nieunikniona" oraz że wiąże się z godnością zamieszkującego wyspę ludu Kanaków. – Dla nas to tylko kwestia czasu, a wiecie, że w Oceanii czas jest mierzony inaczej – podkreślił Goa.

Referendum, w który mieszkańcy Nowej Kaledonii zdecydują, czy chcą stworzyć niezależne państwo, odbędzie się 4 listopada. Jeśli większość głosujących w referendum opowie się za oderwaniem od Francji, wówczas wyspa zmieni nazwę na Kanaky Nouvelle-Caledonie i przyjmie flagę FLNKS za swoją flagę narodową. Wówczas stanie się najmłodszym państwem świata.

Poparcie wśród rdzennych mieszkańców

Za niepodległością kraju opowiadają się przede wszystkim rdzenni mieszkańcy wyspy. Przeciw są osoby mające europejskie korzenie. Z sondaży przeprowadzonych w maju wynikało, że większość zagłosuje przeciw niepodległości, ale jednocześnie wskazywały one, że wiele osób jest jednak niezdecydowanych i to ich ewentualny udział w referendum może zaważyć o jego wynikach. 

FLNKS zapowiada, że - w przypadku ogłoszenia niepodległości przez Nową Kaledonię - zlikwiduje obecny system gospodarczy wyspy określany jako "francuski". Jeżeli propozycja ludu Kanak zostanie odrzucona w listopadowym głosowaniu, referendum będzie mogło zostać ponownie przeprowadzone w 2020 i 2023 roku.

Przeczytaj także:

• Oficjalna nazwa państwa macedońskiego: Republika Macedonii Północnej

Planujesz lot do USA? Przygotuj się na dodatkowe kontrole

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC