Zamknij

Na plaży bez kremu do opalania? Hawaje wprowadzają nowe przepisy

Redakcja
05.07.2018 12:26
Plaża
fot. Shutterstock

Hawaje wprowadzają zakaz sprzedaży i kupna niektórych kremów i olejków przeciwsłonecznych. Nowe przepisy mają pomóc w ochronie tamtejszych raf koralowych.

Hawaje są pierwszym stanem w USA, który wprowadza zakaz kupowania i dystrybucji niektórych olejków do opalania. Projekt ustawy, podpisany przez gubernatora stanu Hawaje, Davida Ige, ma wejść w życie w 2021 roku. 

Kremy przeciwsłoneczne szkodzą rafom koralowym

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Haereticus Environmental Laboratory, amerykańską organizację naukową, substancje chemiczne występujące w niektórych preparatach chroniących przed słońcem są szkodliwe dla oceanicznych ekosystemów. Filtry przeciwsłoneczne, które często są „spłukiwane” podczas kąpieli turystów, mogą zanieczyszczać źródła wody. Stwierdzono, że w kontakcie z rafami koralowymi te chemikalia powodują nieodwracalne uszkodzenia korali i ich wybielanie.

Według czasopisma „Archives of Environmental Contamination and Toxicology” każdego roku do raf koralowych na całym świecie przenika około 14 ton substancji przeciwsłonecznych.

Zobacz także

Hawaje zakazują olejów do opalania?

W zatrzymaniu tego niepokojącego zjawiska ma pomóc nowa ustawa, która wejdzie w życie w 2021 roku. Zgodnie z nowymi przepisami zakazana jest sprzedaż i kupno preparatów przeciwsłonecznych zawierających dwie substancje chemiczne – oksybenzon i oktokarboksyl. Wyjątkiem pozwalającym na zakup byłaby recepta od lekarza.

Aby uniknąć chemicznych filtrów przeciwsłonecznych, Doris Day, profesor dermatologii klinicznej w New York University Langone Medical Center, zaleciła również konsumentom, aby sięgali po filtry mineralne, które są uważane za mniej niebezpieczne i nie zawierają środków chemicznych szkodzących środowisku morskiemu.

– To tylko jeden mały krok w kierunku ochrony i przywracania raf koralowych na Hawajach – powiedział gubernator stanu Hawaje podczas ceremonii podpisania ustawy.

Zobacz także

Źródło: onet.pl, tvn24.pl

___

RadioZET.pl/NC