Zamknij

Plaża opustoszała w czasie pandemii. Wykluło się na niej 100 zagrożonych wyginięciem żółwi

Redakcja
06.04.2020 15:10
Żółwie szylkretowe
fot. Flickr

Popularne turystycznie miejsca na całym świecie są teraz opustoszałe i oddają panowanie naturze. Tak też jest w przypadku jednej z brazylijskich plaż, gdzie w ostatnim czasie wykluło się blisko 100 zagrożonych wyginięciem żółwi. Urzędnicy, którzy byli świadkiem tego zdarzenia, przyznają, że była to dla nich niezwykła chwila. 

Z powodu pandemii koronawirusa w Brazylii wprowadzono liczne restrykcje i wydano apel zachęcający do pozostania w domach. Właśnie dlatego popularna plaża Janga (w pobliżu miasta Paulista, w stanie Pernambuco) jest w ostatnim czasie opustoszała. To tam wykluły się żółwie szylkretowe (ang. hawksbill sea turtle), które są gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem.

Żółwie wykluły się na opustoszałej plaży [WIDEO]

Z powodu kwarantanny tegoroczny wylęg zagrożonych żółwi w Brazylii odbył się niemal bez świadków. Jak podaje The Guardian, w momencie ich wykluwania się na plaży przebywali jedynie lokalni urzędnicy. Jednym z nich był sekretarz środowiska stanu Pernambuco, Roberto Couto. "To było naprawdę piękne. Mogłem zobaczyć moment, kiedy wychodzą z jaj i obserwować ich marsz przez plażę" - powiedział. 

Na plaży wykluło się dokładnie 97 żółwi. Nagranie z kierującymi się w stronę wody żółwikami zostało udostępnione w mediach społecznościowych i spotkało się z bardzo pozytywną reakcją internautów.

"W tak trudnym dla całego świata okresie taki obraz budzi nadzieję. To znak, że natura budzi się do życia" - napisał jeden z komentujących. 

Żółwie szylkretowe dorastają do około 1,3 metra długości i ważą średnio 80 kg. Z powodu ingerencji człowieka populacja tego gada drastycznie się zmniejszyła - dzisiaj to gatunek krytycznie zagrożony. 

Zobacz także

Zobacz także

Rozlicz PIT za darmo i przekaż 1 procent podatku na Fundację Radia ZET 

Źródło: The Guardian

___

RadioZET.pl/NC