Zamknij

Nad Rosją przeleciał bardzo jasny meteor. Do sieci trafiło niezwykłe nagranie zjawiska

18.11.2021 09:04
Meteor
fot. Shutterstock

Mieszkańcy kilku rosyjskich regionów - Tatarstanu, Udmurcji i Baszkortostanu - mieli ostatnio okazję zobaczyć nad swoimi głowami niezwykłe zjawisko. Otóż na niebie w tych okolicach pojawił się meteor. Jego przelot udało się zarejestrować na nagraniu.

Pojawianie się na niebie meteorów nie jest zjawiskiem bardzo rzadkim, ale zawsze wywołuje ogromne zainteresowanie wśród osób, które mają okazję zobaczyć to na własne oczy. Jakiś czas temu pisaliśmy, że jeden z takich obiektów przeleciał nad Kanadą. Niestety wtedy przebił on dach jednego z budynków i... spadł na łóżko śpiącej kobiety.

W ostatnich dniach z kolei meteor zarejestrowały kamery mieszkańców kilku regionów Rosji. Bardzo jasną kulę ognia udało się wypatrzyć z Tatarstanu, Udmurcji i Baszkortostanu. Sami zobaczcie, jak wyglądało to zjawisko.

Nad Rosją przeleciał bardzo jasny meteor. Do sieci trafiło niezwykłe nagranie zjawiska

Mieszkańcy rosyjskiego miasta Iżewsk w Republice Udmurcji widzieli w ostatnim czasie świecący obiekt na niebie. Nagranie zjawiska trafiło do sieci i błyskawicznie obiegło media społecznościowe. Prawdopodobnie świadkowie zdarzenia mieli okazję zobaczyć przelot bardzo jasnego meteoru.

Obiekt widziany był także w miejscowościach Perm, Yoshkar-Ola i Kazań. Moskiewskie Planetarium poinformowało, że tej nocy (17.11) deszcz Leonidów osiągnął maksymalną intensywność. Dlatego też na niebie można było zobaczyć fascynujące rozbłyski.

Nagranie jasnego meteoru trafiło m.in. na Twittera i Facebooka - tu udostępniła je grupa "Kataklizmy w Polsce i na świecie". Wideo doczekało się sporego odzewu.

Niesamowite.

 

Żałuję, że mnie tam nie było.

 

Wow - piszą internauci w komentarzach.

Przypominamy, że Leonidy to najszybszy znany rój meteorów aktywny od 10 do 23 listopada. Prędkość tych meteoroidów w ziemskiej atmosferze dochodzi do 72 km/s. W przeszłości rój tworzył spektakularne "deszcze" - np. w 1833 roku w Ameryce Północnej odnotowano prawie 26 700 meteorów na godzinę, a z kolei w 1966 roku oszacowano obfitość tego roju na 140 tys. Maksymalna intensywność meteorów przypada zwykle na 17/18 listopada każdego roku, dlatego właśnie mieszkańcy rosyjskich regionów mogli obserwować tak niezwykły spektakl na niebie.

Źródło: Twitter/urdupoint.com