Zamknij

Najbardziej niebezpieczne kraje świata. Do tych miejsc lepiej nie planować podróży

16.11.2020 12:02
Sudan
fot. Shutterstock

Wiadomo już, do których miejsc lepiej nie planować wyjazdu. Nowa "Mapa Ryzyka Podróży" przedstawia kraje, w których turyści mogą czuć się najmniej bezpiecznie. W tworzeniu interaktywnej mapy wzięto pod uwagę bezpieczeństwo ogólne, stan opieki medycznej oraz bezpieczeństwo na drogach. 

"Mapa Ryzyka Podróży" (Travel Risk Map) została stworzono przez międzynarodowych specjalistów ds. medycyny i bezpieczeństwa z International SOS.

Lista powstała na bazie ankiet zebranych od 1300 osób z 214 krajów zajmujących się w swoich firmach planowaniem podróży służbowych. Analitycy na podstawie zebranych danych ocenili, które kraje są najbardziej niebezpieczne dla podróżujących. Chociaż w obecnej sytuacji związanej z pandemią podróże są mocno utrudnione, mapa może być bardzo pomocna przy planowaniu wyjazdów w kolejnych latach. 

Interaktywna "Mapa Ryzyka Podróży"

Każdy kraj świata został oznaczony według trzech kategorii ryzyka - bezpieczeństwa osobistego, medycznego i drogowego. Dwa pierwsze ocenia się w skali od 1 do 5, natomiast o stanie bezpieczeństwa na drogach mówi liczba śmiertelnych ofiar wypadków na 100 tys. mieszkańców.

Ogólna ocena ryzyka dokonywana jest na podstawie informacji o bieżących zagrożeniach związanych z przemocą polityczną (m.in. terroryzmem) oraz danych o zwykłej przestępczości, zamieszkach, kradzieżach itp. Bierze się także pod uwagę jakość infrastruktury transportowej, skuteczność służb ratunkowych oraz możliwość występowania zagrożeń naturalnych.

Na podstawie tych wszystkich danych stworzona została nowa "Mapa Ryzyka Podróży". Stanowi bardzo dobrą wskazówkę przy wyborze (i unikaniu) konkretnych kierunków podróży.

Mapa ryzyka podróży
fot. www.travelriskmap.com

Zobacz także

Najbardziej niebezpieczne kraje dla podróżujących

Na Mapie Ryzyka najgorsze noty we wszystkich trzech kategoriach uzyskały cztery kraje - Libia, Somalia, Sudan Południowy i Republika Środkowoafrykańska. W tych miejscach istnieje zatem największe ryzyko kradzieży, zamieszek ulicznych oraz innych niebezpiecznych sytuacji, które zagrażają naszemu życiu i zdrowiu. Te kraje uzyskały też najgorsze oceny pod względem bezpieczeństwa medycznego oraz wskaźnika śmiertelności w wypadkach drogowych. 

Wśród niebezpiecznych miejsc dla podróżujących wyróżniono też Afganistan, Syrię, Jemen, Irak i części Nigerii. Niebezpiecznie jest również m.in. w Egipcie, Demokratycznej Republice Konga, Wenezueli czy Papui-Nowej Gwinei.  

Na liście państw o największym ryzyku w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego znalazły się Wenezuela, Belize, Dominikana, Arabia Saudyjska, Tajlandia, Wietnam oraz większość krajów afrykańskich.

Z danych przedstawionych na interaktywnej mapie można wyczytać również, które kraje są najbardziej bezpieczne na świecie. Gdzie zatem warto planować podróż? Na "zielonej" liście znalazły się głównie kraje skandynawskie: Islandia, Norwegia, Finlandia i Dania. Bezpieczne są również Szwajcaria, Słowenia, Luksemburg i Andora. 

Źródło: travelriskmap.com