Zamknij

To najbardziej przyjazne środowisku miasta świata. Jak wypada Polska?

27.08.2020 10:55
To najbardziej przyjazne środowisku miasta świata. Jak wypada Polska?
fot. Shutterstock

Dziesięć najbardziej dbających o środowisko krajów znajduje się w Europie - tak wynika z rankingu Environmental Performance Index (EPI). Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła Dania, a tuż za nią znalazły się Luksemburg i Szwajcaria. Jak wypadła Polska? 

Ranking EPI - najbardziej przyjaznych środowisku krajów - został stworzony na podstawie badań naukowców z uniwersytetów Yale i Columbia. Wśród wskaźników, które były brane pod uwagę w zestawieniu, znalazły się m.in. kwestie zagospodarowanie odpadami, jakość powietrza i wody oraz ogólne działania na rzecz środowiska. 

Dania najbardziej przyjaznym środowisku miastem świata

Na podstawie łącznie 32 wskaźników wydajności w 11 kategoriach naukowcy sklasyfikowali 180 krajów pod względem zdrowia środowiskowego i żywotności ekosystemu. 

Na pierwszym miejscu zestawienia znalazła się Dania, która najlepiej radzi sobie z wyzwaniami zrównoważonego rozwoju. Cała pierwsza dziesiątka to państwa europejskie. Tuż za Danią znalazły się kolejno Luksemburg, Szwajcaria, Wielka Brytania, Francja, Austria, Finlandia, Szwecja, Norwegia i Niemcy

Badacze podkreślają, że wysokie wyniki państw, które znalazły się w czołówce, są efektem długofalowej pracy. Ich działania biorą pod uwagę programy mające na celu m.in. ochronę zdrowia publicznego oraz ochronę zasobów naturalnych.

Polska na 37. miejscu zestawienia

W tym światowym krajów najbardziej przyjaznym środowisku Stany Zjednoczone zajęły dopiero 24. miejsce. Z kolei Polska znalazła się na 37. miejscu. Nasz kraj uplasował się w zestawieniu za Rumunią (32.), Węgrami (33.) czy Litwą (35.), ale przed Singapurem (39.) czy Bułgarią (41.).

Na samym końcu rankingu znajdują się Sierra Leone, Afganistan oraz Mjanma. Ostatnie, niechlubne miejsce przypadło Liberii.

Autorzy badania wierzą, że coroczny ranking zachęci państwa na całym świecie do dalszego wysiłku na rzecz ochrony naturalnych ekosystemów i wpierania już funkcjonujących programów ochronnych. Naukowcy dodali, że nawet państwa, które zostały uznane za przyjazne środowisku, nie są całkowicie wolne od problemów w tej kwestii i muszą z konsekwencją prowadzić politykę ochrony środowiska.

Pełne zestawienie krajów najbardziej przyjaznych środowisku znajduje się na stronie Environmental Performance Index (EPI)

Źródło: Forbes, National Geographic