Zamknij

To najbezpieczniejsze kraje na wakacje w Europie. Gdzie warto planować urlop? [Ranking]

13.08.2021 15:06
Turystka w Norwegii
fot. Shutterstock

Listę najbezpieczniejszych miejsc na wakacje w Europie przygotowała agencja turystyczna Voyage Avec Nous we współpracy z firmą analityczną Flashs. Nowe zestawienie może być dla niektórych zaskakujące, bo popularne wakacyjne kierunki znalazły się na końcu listy. Gdzie w Europie można bezpiecznie spędzić urlop i jak w zestawieniu wypada Polska? 

Raport dotyczący najbezpieczniejszych miejsc na wakacje obejmuje 28 europejskich krajów, w tym Wielką Brytanię. W czasie przygotowywania tego zestawienia wzięto pod uwagę pięć ważnych czynników, tj. bezpieczeństwo zdrowotne, śmiertelność na drogach, kradzieże, morderstwa oraz ogólny poziom bezpieczeństwa (czyli liczba przestępstw czy zagrożenia terroryzmem). W ten sposób wyłoniono "zwycięzców". W pierwszej dziesiątce dominują państwa skandynawskie. Z kolei nasz kraj nie może pochwalić się zbyt dobrym wynikiem. 

Norwegia najbezpieczniejszym krajem na wakacje

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęła Norwegia. Kraj ten słynie z najbezpieczniejszych dróg w całej Europie, a co za tym idzie wskaźnik wypadków i śmiertelności na drogach jest najniższy. 

Na drugiej pozycji znalazła się Szwajcaria, która z kolei posada najlepszą opiekę medyczną w Europie. Podium zamyka Słowenia, co dla wielu osób jest niemałym zaskoczeniem. Położony niedaleko Polski kraj zajął tak wysoką pozycję ze względu na niską liczbę morderstw i kradzieży oraz ogólnie wysoki poziom bezpieczeństwa.

W pierwszej dziesiątce zestawienia "najbezpieczniejszych krajów na wakacje w Europie" pojawiły się również Dania, Holandia, Czechy, Austria, Finlandia, Szwecja i Niemcy. 

Gdzie w rankingu znalazła się Polska? Nasz kraj nie wypadł zbyt dobrze, bo trafił na 19. miejsce zestawienia. Zaskoczeniem może być też fakt, że niezwykle popularne turystycznie kierunki na wakacje znalazły się na końcu listy – Cypr zajął 23. pozycję, Grecja – 24., a Bułgaria – 26. miejsce. 

28 najbezpieczniejszych krajów na urlop w Europie

 1. Norwegia
 2. Szwajcaria
 3. Słowenia
 4. Dania
 5. Holandia
 6. Czechy
 7. Austria
 8. Finlandia
 9. Szwecja
 10. Niemcy
 11. Irlandia
 12. Słowacja
 13. Wielka Brytania
 14. Portugalia
 15. Hiszpania
 16. Chorwacja
 17. Węgry
 18. Estonia
 19. Polska
 20. Włochy
 21. Belgia
 22. Francja
 23. Cypr
 24. Grecja
 25. Rumunia
 26. Bułgaria
 27. Litwa
 28. Łotwa

Źródło: The Independent, rp.pl