Zamknij

Najbrudniejsze linie lotnicze. W czołówce popularny w Polsce tani przewoźnik

Nina Czochara
18.11.2019 11:37
Samolot
fot. Flickr

Brytyjski serwis Which? przeprowadził ankietę wśród pasażerów linii lotniczych. Podróżni mieli ocenić czystość na pokładach 42 przewoźników latających do i z Wielkiej Brytanii. W badaniu najgorzej wypadł irlandzki Ryanair.

W badaniu przeprowadzonym przez Which? wzięło udział 8000 osób. Pod lupę wzięto 42 linie lotnicze działające na brytyjskim rynku.

Ryanair najbrudniejszą linią w zestawieniu

Zdaniem pasażerów, najgorzej pod względem czystości wypada Ryanair. Co czwarty uczestnik ankiety ocenił czystość na pokładzie taniego przewoźnika jako "słabą". Z kolei mniej niż połowa badanych (42 proc.) oceniła Ryanaira pozytywnie.

Jedna z redaktorek serwisu Which? przeprowadziła doświadczenie sprawdzające czystość w samolotach Ryanaira. Na wideo, które zostało opublikowane w sieci, można zobaczyć, jak kobieta przeciera ściereczką m.in. fotele. Dziennikarka użyła nawet ultrafioletu, aby pokazać zabrudzenia niewidoczne gołym okiem. 

Zobacz także

W czołówce niechlubnego zestawienia pojawił się też popularny w Polsce tani przewoźnik Wizzair. 62 proc. pasażerów węgierskiej linii stwierdziło, że leciało czystym samolotem. Ale 10 proc. było przekonanych, że o czystości w ogóle nie było mowy podczas ich lotu. Podobnie było w przypadku klientów Vueling Airlines.

EasyJet wypadł lepiej, bo około 66 proc. ankietowanych oceniło czystość tych linii na poziomie "dobrym" lub "bardzo dobrym". Około 8 proc. pasażerów stwierdziło, że leciało brudnym samolotem. Pasażerowie byli zadowoleni też z British Airways (około 75 proc. pozytywnych ocen). 

W zestawieniu pojawił się tez przewoźnik czarterowy - Thomson/TUI. Ok. 7 proc. pasażerów TUI uznało ich samoloty za brudne. Pozostali nie narzekali na czystość, ale sugerowali, by przewoźnik poprawił stan swojej floty.

Pozytywnymi opiniami wśród podróżnych cieszyły się m.in. linie: Air New Zealand (97 proc. pozytywnych ocen), Singapore Airlines (96 proc.), Emirates (95 proc.), Qatar Airways (95 proc.), Cathay Pacific (94 proc.) oraz Swiss (94 proc.). 

Gorszy poziom czystości na pokładzie tanich linii może wynikać z krótszego czasu postoju tych przewoźników na lotniskach, co ma służyć obniżeniu kosztów. Przez to skraca się również czas, który załoga może poświęcić na sprzątanie.

Zobacz także

Źródło: tanie-loty.com, gazeta.pl

___

RadioZET.pl/NC