Zamknij

Najciekawsze muzea w Polsce. 8 miejsc, które warto zobaczyć

03.02.2021 16:06
Zamek Królewski na Wawelu
fot. Shutterstock

W Polsce znajdziemy prawie tysiąc muzeów i oddziałów muzealnych. Które z nich warto odwiedzić? Przedstawiamy 8 najciekawszych propozycji.

Najwięcej muzeów w Polsce znajduje się w województwie mazowieckim i małopolskim i to obiekty właśnie w tych regionach Polski cieszą się największą popularnością wśród turystów. Nie oznacza to jednak, że w innych częściach naszego kraju nie ma miejsc godnych zobaczenia. Przedstawiamy 8 muzeów w Polsce, które warto odwiedzić.

Muzeum Powstania Warszawskiego

To jeden z najczęściej odwiedzanych obiektów muzealnych nie tylko w stolicy, ale również w Polsce. Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte w 2004 roku, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Miejsce to dokumentuje bardzo ważną część historii przy wykorzystaniu ponad 30 tys. eksponatów i 1,5 tys. archiwalnych fotografii i filmów. Za pomocą zdjęć i multimediów w niezwykły sposób odtworzono atmosferę powstańczej stolicy. Obiekt ten ma na celu pokazanie i wyjaśnienie sensu tamtych wydarzeń i ma być jednocześnie hołdem wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę. Przez pierwsze 10 lat działalności muzeum odwiedziło ponad 4,6 mln osób.

Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie ponownie otwarte dla zwiedzających od 8 lutego. Do końca tego miesiąca zwiedzanie wystawy z przewodnikiem będzie bezpłatne – goście będą musieli zapłacić jedynie za wstęp do obiektu.

Zobacz także

Zamek Królewski na Wawelu

Położony nad Wisłą Zamek Królewski od lat niezmiennie przyciąga tłumy turystów. Wzgórze wawelskie wraz z zamkiem to tak naprawdę skarbiec polskiej historii i kultury. Przez wieki miejsce to było siedzibą królów i książąt polskich, a także centrum politycznym państwa polskiego. W 1930 roku utworzono tu placówkę muzealną.  

Na Wawelu dla zwiedzających są udostępnione m.in. reprezentacyjne komnaty królewskie, prywatne apartamenty królewskie, zbrojownia oraz skarbiec koronny, w którym przechowywany jest Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski. Ogromne wrażenie robi też Sala Senatorska – największa komnata zamku. To tutaj odbywały się ważne uroczystości państwowe, m.in. posiedzenia senatu czy wesela królewskie. W 1978 roku Zamek Królewski na Wawelu, wraz ze Starym Miastem, Kazimierzem i Stradomiem, został wpisany na listę UNESCO. Zamek na Wawelu jest otwarty od 1 lutego.

Muzeum Zamkowe w Malborku

Zamek w Malborku uznawany jest za jedną z najwspanialszych średniowiecznych fortec w Europie. Przez niemal 150 lat był siedzibą zakonu krzyżackiego. Od 1961 roku stał się siedzibą nowo powołanego Muzeum Zamkowego, a od 1997 roku figuruje na liście UNESCO.

Malbork
fot. Shutterstock

To obiekt o charakterze historyczno-artystycznym, w którym zgromadzono ponad 40 tys. eksponatów - głównie dzieł rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego. Sam zamek podzielony jest na trzy części: Zamek Wysoki, Zamek Średni i Zamek Niski. Łącznie obejmuje powierzchnię 210 tys. m kw., co czyni go jednym z największych zamków w Europie. Dzięki kilkunastu wystawom przygotowanym w różnych punktach obiektu goście mogą poznać ze szczegółami życie budowniczych i pierwszych mieszkańców warowni - Krzyżaków. 

Zamek w Malborku jest otwarty od 1 lutego.

Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

Muzeum Auschwitz-Birkenau, znane także turystom spoza Polski, jest miejscem upamiętnienia tragicznych doświadczeń wojennych oraz oddania hołdu ofiarom byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Na muzeum składają się zarówno poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze, pozostałości dróg, jak również dziesiątki tysięcy przedmiotów o szczególnym charakterze, wymowie i symbolice. Niezwykle cenne są pamiątki po więźniach, w tym m.in. walizki, buty, pasiak i przedmioty codziennego użytku. Muzeum Auschwitz-Birkenau jest otwarte od 1 lutego. Bilety można rezerwować przez stronę internetową muzeum.

Zamek Królewski w Warszawie

To jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Warszawie. Zamek Królewski wzniesiono jako wczesnobarokową rezydencję króla Zygmunta III Wazy w latach 1598-1619. W czasie II wojny światowej obiekt ten został całkowicie zniszczony, jednak na początku lat 70. podjęto decyzję o jego odbudowie. Rekonstrukcja zamku, wraz z kompleksem Starego Miasta, została wpisana na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dziś zamek pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne.

W Zamku Królewskim można zobaczyć m.in. bogato zdobione sale królewskie stworzone dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego czy sale sejmowe. Najpiękniej prezentuje się Sala Tronowa ozdobiona złotą dekoracją. Warto zobaczyć również Salę Rycerską oraz Salę Balową. Obowiązkowym punktem zwiedzania powinny też być Ogrody Zamkowe stworzone na trzech poziomach.

Zamek Królewski w Warszawie został ponownie otwarty od 2 lutego. W obiekcie może przebywać maksymalnie 100 osób na godzinę.

Zobacz także

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostało otwarte w 2017 roku. Celem tego obiektu jest upowszechnianie wiedzy o II wojnie światowej, kultywowanie pamięci o ofiarach totalitarnych systemów oraz bohaterach walk o wolność.

Sercem muzeum jest zlokalizowana 14 metrów pod ziemią wystawa główna zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m kw. Tworzą ją trzy bloki – "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny" – ukazujące polskie doświadczenia w czasie wojny. To swoista opowieść i lekcja historii o tragicznych zdarzeniach w czasie II wojny światowej, o genezie konfliktu, jego ofiarach i sprawcach.

Na wystawie głównej zgromadzono ok. 2 tys. eksponatów. Nie brakuje też nowoczesnych stanowisk multimedialnych, dzięki którym zwiedzający mogą przeglądać archiwalne fotografie i oglądać relacje świadków tamtych wydarzeń. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostanie otwarte od 5 lutego.

Muzeum Pałacu w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, jak brzmi pełna nazwa tego miejsca, to dawna letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego. Ten unikalny w skali kraju barokowy zespół pałacowo-ogrodowy cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Budowlę wraz z otaczającym go parkiem wzniesiono w XVII wieku – pomimo wojen i zaborów miejsce to zachowało swoją niezwykłą, oryginalną formę. Wewnątrz pałacu można zwiedzić Salę Białą, Apartamenty Marszałkowej Lubomirskiej, Pokoje Chińskie i Myśliwskie oraz Galerię Magazynową.

Obowiązkowym punktem zwiedzania powinny też być ogrody przy pałacu. W sezonie jesienno-zimowym cały teren rozświetla się tysiącami kolorowych lampek, tworząc tzw. Królewski Ogród Światła w Wilanowie. To bez wątpienia jedna z najbardziej magicznych atrakcji w stolicy.

Zobacz także

Muzeum–Zamek w Łańcucie

Muzeum-Zamek w Łańcucie to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Miejsce to słynie z doskonale zachowanych wnętrz – warto zwrócić szczególną uwagę na Apartament Turecki, sypialnię księżnej Marszałkowej, Salon Rokokowy czy Galerię Rzeźb. Zgromadzone w zamku dzieła sztuki są najwyższej klasy artystycznej. Nie można pominąć też Sali Balowej oraz Wielkiej Jadalni.

Muzeum–Zamek w Łańcucie to również niezwykła oranżeria, storczykarnia czy unikalna kolekcja pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza rozległy (36 ha), przepiękny park w stylu angielskim.