Zamknij

Wybrano najfajniejsze dzielnice świata. W tych miejscach żyje się najlepiej [Ranking]

12.10.2020 14:55
Esquerra de l’Eixample w Barcelonie
fot. Shutterstock

Listę "najfajniejszych" dzielnic na świecie opublikowało wydawnictwo podróżnicze Time Out. Twórcy zestawienia wzięli pod uwagę ofertę kultury i rozrywki, bazę gastronomiczną oraz to, jakie relacje panują między sąsiadami. W ten sposób wyłoniono miejsca, w których żyje się najprzyjemniej. 

Ranking "40 najfajniejszych dzielnic świata" powstał na podstawie głosów ponad 38 000 mieszkańców największych miast, opinii redaktorów oraz ekspertów z całego świata. Gdzie mieszka się najlepiej i gdzie najprzyjemniej spędza się wolny czas? 

Barcelona. Esquerra De L'Eixample najfajniejszą dzielnicą

Pierwsze miejsce zestawienia zajęła barcelońska Esquerra De L'Eixample. To elegancka klasy średniej, a także okolica, w której znajduje się wiele atrakcji turystycznych - w tym m.in. dzieła zaprojektowane przez Antonia Gaudiego (Casa Mila czy secesyjny kościół Sagrada Familia).

Historia tej dzielnicy sięga drugiej połowy XIX w. Była ona polem działań wielu architektów modernistycznych. Dzielnica podzielona jest na lewą (Dreta de l'Eixample) i prawą część (Esquerra de l'Eixample). Chociaż najbardziej efektowne modernistyczne budynki znajdują się po lewej stronie, to właśnie jej prawa, bardziej mieszkaniowa część, została wyróżniona przez serwis Time Out.

Dzielnica Eixample w Barcelonie
fot. Shutterstock

Specyfiką Esquerra de l'Eixample jest to, że tamtejsze bloki mają własne wewnętrzne dziedzińce. Podczas zamknięcia Barcelony na początku pandemii przestrzenie te stały się źródłem miejskiego życia. To tam podczas lockdownu kwitło życie, a mieszkańcy organizowali imprezy taneczne na swoich balkonach.

Powstała też lokalna Sieć Wzajemnego Wsparcia troszcząca się o najsłabszych. Wydawnictwo Time Out wróciło też uwagę na działającą tam sieć kiosków Odd Kiosk, które są pierwszą na świecie tego typu siecią adresowaną do społeczności LGBT.

Zobacz także

10 najfajniejszych dzielnic na świecie [LISTA]

  1. Esquerra de l'Eixample, Barcelona
  2. Sham Shui Po, Hong Kong
  3. Bedford-Stuyvesant, Nowy Jork
  4. Yarraville, Melbourne
  5. Wedding, Berlin
  6. Marrickville, Sydney
  7. Shaanxi Bei Lu / Kangding Lu, Szanghaj
  8. Dennistoun, Glasgow
  9. Haut-Marais, Paryż
  10. Marrickville, Sydney

Na całej liście, która liczy aż 40 dzielnic z całego świata, nie brakowało też tych, które położone są całkiem blisko Polski lub mają z naszym krajem dobre połączenia lotnicze. Poza Barceloną, Berlinem czy Paryżem, autorzy zestawienia zapewniają, że warto zainteresować się dzielnicami w Pradze, Londynie, Dublinie, Madrycie, Amsterdamie, Mediolanie czy Tallinie. 

Źródło: national-geographic.pl, PAP, timeout.com