Zamknij

Oto najkrótsza ulica na świecie. Trafiła nawet do Księgi Rekordów Guinnessa

13.01.2021 15:24
Szkocja
fot. Shutterstock

Znajduje się w Szkocji i aż trudno uwierzyć, że nazywa się ją ulicą. Koniecznie zobaczcie, jaką ma długość i jak wygląda najkrótsza ulica na świecie.

Różne miejsca na świecie słyną z najróżniejszych rekordów. W niektórych miastach pije się najwięcej kawy, a inne uznawane są za najbardziej kolorowe na świecie. A zastanawialiście się kiedyś, gdzie znajduje się i jak wygląda najkrótsza ulica na świecie? Mamy dla was odpowiedź!

Okazuje się, że takim tytułem nazywana jest jedna z alej w szkockim mieście Wick. Mowa o Ebenezer Place, która ze względu na swoją długość trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa!

Najkrótsza ulica na świecie

Najkrótsza ulica na świecie to Ebenezer Place. Znajduje się ona w Wick na północy Szkocji. Do miasta można dojechać z Edynburga i Glasgow - zarówno z jednego, jak i drugiego miejsca czeka nas ok. 300-kilometrowa wycieczka.

Trudno w to uwierzyć, że aleja, o której mowa, ma zaledwie 2 m i 5 cm długości. Zajmuje dokładnie tyle, co najwęższa część fasady kamienicy, w której znajdziemy Mackays Hotel. Od Ebenezer Place odchodzą Union Street i River Street.

Najkrótsza ulica na świecie powstała w 1887 roku. Doszło do tego z inicjatywy Szkota Alexandra Sinclaira, który 4 lata wcześniej wybudował tutaj Mackays Hotel. Ówcześni urzędnicy podpowiedzieli bogatemu przedsiębiorcy, aby umieścił nazwę na krótkim boku obiektu, bo uznawali to miejsce za ulicę.

Mimo tego, że aleja istnieje już wiele lat, do Księgi Rekordów Guinnessa trafiła dopiero w 2006 roku. Od tamtej pory przyciąga mnóstwo turystów, którzy na własne oczy chcą ją zobaczyć, a także zmierzyć.

Wybralibyście się w takie miejsce?

Źródło: Onet