Zamknij

Ranking najlepszych do życia miast na świecie. Zwyciężyła europejska stolica

Nina Czochara
05.09.2019 12:47
Wiedeń
fot. Pixabay

Ranking najlepszych miast do życia opublikowała agencja Economist Intelligence Unit. Pierwsze miejsce w zestawieniu, drugi rok z rzędu, zdobyła stolica Austrii - Wiedeń. Na liście znalazło się też polskie miasto. 

Coroczny ranking przygotowuje dla 140 miast z całego świata agencja badawcza grupy – Economist Intelligence Unit (EIU). Pod uwagę bierze się 30 różnych czynników - wśród kryteriów oceniających jakość życia pojawiły się m.in. bezpieczeństwo, rozwój infrastruktury drogowej, dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej czy atmosfera kulturalna. Na tej podstawie miastom przyznaje się punkty, których liczba może maksymalnie wynieść 100. 

Wiedeń najlepszym miastem do życia

Na pierwszy miejscu rankingu, po raz drugi, pojawił się Wiedeń. Stolica Austrii słynie z przepięknej architektury, światowej klasy zabytków, niemal 280 parków, doskonałej infrastruktury oraz bogatej oferty kulturalnej - nic dziwnego, że znalazła się na szczycie listy najlepszych miast do życia. 

Drugie miejsce w zestawieniu zajęło australijskie Melbourne, które - zanim zostało wyprzedzone przez Wiedeń w 2018 roku - przez siedem lat przewodziło w rankingu. Trzecią pozycję zestawienia zajęło australijskie miasto Sydney. Czwarte i piąte miejsce zajęły kolejno Osaka (w Japonii) oraz Calgary (w Kanadzie). 

Jedynym polskim miastem uwzględnionym w zestawieniu 140 miast na świecie była Warszawa. W tym roku stolica Polski zajęła 66. miejsce i w porównaniu z ubiegłym rokiem zanotowała spadek o jedno miejsce.  

Rankingu najlepszych miast do życia [TOP 10]:

1. Wiedeń, Austria
2. Melbourne, Australia
3. Sydney, Australia
4. Osaka, Japonia
5. Calgary, Kanada
6. Vancouver, Kanada
7. Toronto, Kanada (remis)
8. Tokyo, Japonia (remis)
9. Kopenhaga, Dania
10. Adelaide, Australia

Zobacz także

W tych miastach żyje się najgorzej

Najgorszym miastem do życia okazał się Damaszek w Syrii. Na 2. i 3. miejscu w tej kategorii znajdują się kolejno Lagos w Nigerii i Dhaka w Bangladeszu.

1. Damaszek (Syria)
2. Lagos (Nigeria)
3. Dhaka (Bangladesz)
4. Trypolis (Libia)
5. Karaczi (Pakistan)
6. Port Moresby (Papua-Nowa Gwinea)
7. Harare (Zimbabwe)
8. Duala (Kamerun)
9. Algier (Algieria)
10. Caracas (Wenezuela)

Autorzy rankingu podkreślili, że wiele miast coraz gorzej punktuje w skalach dotyczących kultury i środowiska. Zwłaszcza duże metropolie z krajów rozwijających się mają gorsze wyniki na tym polu. Nowe Delhi (Indie), Kair (Egipt) i Dhaka (Bangladesz) mają bardzo słabe wyniki, jeśli chodzi o jakość powietrza.

Zobacz także

Źródło: TVN24

___

RadioZET.pl/NC