Zamknij

Najpiękniej położone restauracje na świecie. 5 miejsc, które warto odwiedzić

Nina Czochara
07.11.2019 11:55
Malediwy - restauracja pod wodą
fot. Wikimedia Commons

Romantyczna kolacja pod wodą, posiłek w klimatycznej jaskini, a może obiad z widokiem na Tatry? W wielu miejscach na świecie turyści mogą znaleźć unikatowe lokale oferujące nie tylko lokalną kuchnię, ale przede wszystkim bajeczne widoki. Przedstawiamy restauracje, które zapadają w pamięć nie tylko ze względu na jedzenie. 

Piz Gloria – Szwajcaria

Piz Gloria to położona na wysokości 2970 m n.p.m. restauracja panoramiczna, która daje możliwość oglądania z jednego miejsca ponad dwustu alpejskich szczytów. Jak to możliwe? Budynek, w którym się mieści, dokonuje w ciągu godziny pełnego obrotu, dzięki czemu klienci mogą podziwiać krajobraz w 360 stopniach.

Piz Gloria – Szwajcaria
fot. PIXABAY

Restauracja została wybudowana na szczycie góry Schilthorn w Szwajcarii w latach 1963 -1968. Ma 18 metrów średnicy i jest w stanie pomieścić 420 osób. To wyjątkowe miejsce pojawiło się w filmie o przygodach Jamesa Bonda: W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości i posłużyło za siedzibę jego głównego przeciwnika - Ernsta Stavro Blofelda. Oprócz części restauracyjnej znajduje się tam również wystawa poświęcona agentowi 007 i kulisom powstawania filmu, a także zewnętrzne tarasy widokowe i sklepik z pamiątkami.

Poziom 1959 – Kasprowy Wierch

Jak łatwo się domyślić, restauracja Poziom 1959 jest położona na wysokości 1959 m n.p.m., co czyni ją najwyżej zlokalizowaną restauracją w Polsce. Mieści się w modernistycznym budynku górnej stacji kolei PKL na Kasprowym Wierchu, wybudowanym w 1936 r. Dwupoziomowa restauracja, do której można się dostać wysokogórską koleją linową, oferuje niepowtarzalny widok na Tatry Zachodnie i Dolinę Gąsienicową.

Poziom 1959  - Kasprowy Wierch
fot. Materiały prosowe/PKL

Lokal przyciąga uwagę także aranżacją wnętrz. Znajdziemy tam motywy rolek kolei linowej czy lin nośnych. W środku znajduje się także kominek na wzór wagonu, a charakterystyczne lampy i ławki przywodzą na myśl poczekalnię dworcową. W budynku górnej stacji kolei PKL turyści znajdą także sklep z unikalnymi kolekcjami ubrań i gadżetów sygnowanych logo ośrodka Kasprowy Wierch.

ZOBACZ TAKŻE: Najpiękniejsze krajobrazy na świecie. 5 miejsc, które wyglądają jak z innej planety

Stratosfare Restaurant & Bar - Nowa Zelandia

Restauracja Stratosfare znajduje się w miejscowości Queenstown w Nowej Zelandii, kraju uważanym za jeden z najpiękniejszych na świecie. Stratosfere oferuje klientom zapierający dech w piersiach widok na jezioro Wakatipu i pasmo górskie Alp Południowych.

Restauracja Stratosfare
fot. Materiały prasowe/PKL

Do przeszkolonego lokalu na szczycie góry Boba dostać się można w ciągu kilku minut kolejką gondolową. Stratosfare serwuje głównie dania rybne i owoce morza, charakterystyczne dla Nowej Zelandii.

Ithaa Undersea Restaurant - Malediwy

Restauracja Ithaa na Malediwach to pierwszy i jedyny lokal na świecie usytuowany prawie pięć metrów pod wodą. Zarówno ściany, jak i sufit zbudowano z akrylowego szkła, które daje niemal idealną przezroczystość. Przez szyby można podziwiać życie morskie – wokół restauracji pływają tropikalne ryby, płaszczki, rekiny i żółwie.

Malediwy - restauracja pod wodą
fot. Wikimedia Commons

Restauracja pomieści jedynie czternaście osób na raz, dlatego wybierając się tam, należy odpowiednio wcześniej zarezerwować stolik. W 2014 r. New York Daily News uznał restaurację Ithaa za najpiękniejszą na świecie.

Grotta Palazzese - Włochy

Restauracja wewnątrz jaskini? We włoskim miasteczku Polignano a Mare to możliwe! Grotta Palazzese oferuje 150 miejsc na tarasie z widokiem na niebieskie wody Adriatyku. Już w XVIII wieku odbywały się w tym miejscu bankiety, na co wskazują prace malarza Jean Louis Desprez pochodzące z 1783 roku.

Grotta Palazzese - Włochy
fot. Wikimedia Commons

Niektórzy historycy uważają ponadto, że około V w. p.n.e. groty te zamieszkiwali pierwsi mieszkańcy miasteczka. Lokal jest otwarty jedynie sezonowo - od maja do października. Ma też jedną wadę - jaskinie zamieszkują nietoperze, co może być uciążliwe dla klientów. Wynagradza to jednak pyszne, lokalne jedzenie i piękne widoki.

Zobacz także

Źródło: Materiały prasowe/PKL