Zamknij

Najpiękniejsze termy w Europie. 6 najlepszych basenów termalnych

Nina Czochara
25.11.2019 16:15
Błękitna Laguna na Islandii
fot. Shutterstock

Baseny termalne są coraz popularniejszą formą wypoczynku wśród turystów. Relaksująca kąpiel pod ośnieżonymi szczytami Alp, relaks w imponującej Błękitnej Lagunie czy wypoczynek w zabytkowych termach Łaźniach Gellérta. Przedstawiamy subiektywny przewodniki po najpiękniejszych termach w Europie. 

Relaks w gorącej wodzie nie tylko poprawia samopoczucie, ale również pozytywnie wpływa na zdrowie i urodę. Oto 6 najbardziej wyjątkowych term w Europie. 

Błękitna Laguna, Islandia

Blue Lagoon, czyli Błękitna Laguna, jest naturalnym spa o światowej renomie. Bez względu na porę roku temperatura wody w tych gorących źródłach wynosi 36-39˚C. Miejsce to wygląda zjawiskowo - woda ma błękitny kolor, a uroku dodają wodospady, jaskinia z cieplejszą wodą oraz drewniane mostki. 

Wokół laguny z czasem wyrósł prężny kompleks spa, w którym popularną praktyką jest smarowanie skóry białym błotem krzemionkowym - podobno świetnie wpływa na cerę. National Geographic umieścił termy na swojej liście 25 cudów świata, argumentując, że "dymiące baseny przypominają krajobraz z innej planety". 

Zobacz także

Łaźnie Gellérta, Węgry

Budapeszt, jak i całe Węgry, słyną z gorących źródeł. W samej stolicy znajdziemy aż 50 kąpielisk termalnych. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej niezwykłych miejsc są Łaźnie Gellérta. Liczą ponad 100 lat, powstały w kompleksie hotelowym Gellért i nazywane perłą secesyjnej architektury. 

Łaźnie Gellérta
fot. Shutterstock

Cały kompleks obejmuje kilkanaście basenów - 8 z nich znajduje się wewnątrz zabytkowego budynku (maksymalna temp. wody wynosi 38˚C). Najpiękniej prezentuje się basen pod szklaną kopułą, otoczony dwupiętrową kolumnadą. Na miejscu znajduje się też 10 saun, kabin parowych oraz oferta masaży. W latach 30. XX wieku w łaźniach odbywały się słynne bale, na których europejska elita tańczyła walca ponad wielkim basenem.

Zobacz także

Leukerbad, Szwajcaria

To największy kompleks termalny pod alpejskimi szczytami. Uzdrowisko Leukerbad znajduje się w osłoniętej dolinie, a baseny zasilane są wodą z 65 źródeł o temperaturze ok. 50˚C. Oczywiście w zbiornikach, w których mogą kąpać się turyści, woda nie jest aż tak gorąca - ma ok. 38-43˚C.

Ogromnym atutem tego miejsca są również krajobrazy - wygrzewając się w basenie zewnętrznym, można podziwiać potężne szczyty Alp Berneńskich, wznoszące się na wysokość ponad 3500 metrów. 

Bath, Anglia

To tak naprawdę jedyne miejsce w Anglii posiadające naturalne źródło wody geotermalnej. Przez wieki Bath było ulubionym uzdrowiskiem europejskich władców. W 2006 otwarto nowy ośrodek uzdrowiskowy, który jest popularnym miejscem zarówno wśród turystów, jak i samych Brytyjczyków.

W nowoczesnej miejskiej łaźni New Royal Bath można skorzystać z saun, jacuzzi oraz różnorodnej oferty masaży. Największą atrakcją jest jednak otwarty basen z gorącą wodą położony na dachu budynku. Rozciąga się stąd niesamowity widok na miasto - kamienice, wieżę katedry i mury obronne. 

Längenfeld, Austria

To właśnie tutaj powstał nowoczesny Aqua Dome - kompleks składający się z 12 basenów, parku wodnego dla dzieci, 4 saun i groty lodowej. Ogromną popularnością cieszą się trzy baseny termalne wypełnione wodą o temperaturze od 24 do 34˚C.

Kąpiel w gorących basenach, usytuowanych w otoczeniu ośnieżonych Alp, to prawdziwy relaks, który można sobie zafundować po szaleństwie na górskich stokach w pobliskim Sölden. Obok kompleksu znajduje się czterogwiazdkowy hotel.

Baden-Baden, Niemcy

Baden-Baden jest jednym z najpopularniejszych niemieckich uzdrowisk. Jedną z największych atrakcji miasta są Termy Karakalli. Można tutaj skorzystać z gorących źródeł, których temperatura wody sięga nawet 38˚C, a także z jacuzzi, saun i wodospadów. 

Kąpiel w tym miejscu ma też właściwości lecznicze - pomaga przy chorobach serca, poprawia kondycję mięśni, stawów i skóry. Zapewnia też sporą dawkę relaksu. 

ZOBACZ TAKŻE:

•   Termy w Polsce. TOP 10 najlepszych basenów termalnych

•   Parki wodne w Europie. Ranking 8 najlepszych aquaparków

___

RadioZET.pl/NC