Zamknij

Gdzie Polacy najchętniej spędzali wakacje? Polskie hity lata 2018

Redakcja
07.09.2018 16:10
Władysławowo plaża
fot. Wojciech Strozyk/East News

Przez ostatnie miesiące wielu Polaków spędzało urlop w różnych zakątkach Polski. Które miejsca cieszyły się największa popularnością i były najbardziej oblegane przez turystów?

Raport dotyczący najchętniej wybieranych miejsc na wakacje w Polsce przygotował portal Nocowanie.pl na podstawie danych zebranych w okresie czerwiec-sierpień 2018 r. Wśród najpopularniejszych miejscowości pojawiły się znane nadmorskie oraz górskie kurorty.

Uwielbiamy morze i góry

Pierwsze trzy miejsca tego zestawienia chyba nie powinny zaskoczyć. Na pierwszym miejscu pojawiło się Zakopane (wybrało je 5,2 proc. spośród wszystkich turystów). Drugie miejsce zajęło Władysławowo (ok. 5,1 proc.), a trzecie Łeba (ok. 3,9 proc.).

Wśród najpopularniejszych znalazły się także: Krynica Morska (ok. 3,6 proc.), Międzyzdroje (ok. 2,8 proc. ), Karpacz (ok. 2,5 proc.), Solina (ok. 2 proc.), Szczawnica (ok. 2 proc.) i Polańczyk (ok. 1,6 proc.).

zakopane
fot. pixabay

Podobnie jak w ubiegłym roku, najchętniej wybieranym na wakacje województwem w Polsce było pomorskie (34 proc.), następnie zachodniopomorskie (25 proc.) i małopolskie (13 proc.). Turyści najrzadziej odwiedzali opolskie (0,2 proc.), łódzkie (0,2 proc.) i lubuskie (0,4 proc.). 

Zobacz także

Jakich noclegów szukamy?

Polscy wczasowicze niezmiennie najchętniej wynajmują w Polsce kwatery i pokoje (48 proc.). Okazuje się jednak, że na przestrzeni ostatnich lat coraz bardziej wzrasta popularność domków (19 proc.), pensjonatów na wysokim poziomie (11 proc.) i apartamentów (10 proc.). A o co Polacy najczęściej pytają przy wyborze konkretnego miejsca noclegowego? Dopytują o telewizor, prywatną łazienkę i... radio.

W parze czy z rodziną?

Okazuje się, że w tym roku najczęściej jeździły na urlop... pary (35 proc.), a wyjazd trwał zazwyczaj 5-6 dni. Na kolejnych miejscach znalazły się grupy dla czterech (23 proc.), trzech (20 proc.) i pięciu osób (7 proc.). Porównujące te dane z poprzednimi latami można wywnioskować, że coraz rzadziej stawiamy na wypady rodzinne, a chętniej spędzamy wakacje z drugą połówką.

A w którym regionie Polski ceny były "najatrakcyjniejsze"? Zgodnie z wynikiem raportu... na Mazurach. Średni koszt noclegu dla 2 osób wyniósł tam 135 zł, w górach natomiast 141 zł, a nad morzem ok. 190 zł.

Zobacz także

Źródło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC