Zamknij

Najsilniejsze paszporty świata 2020. Polska wysoko w rankingu

06.10.2020 14:22
Paszport
fot. Shutterstock

Serwis "Passport Index" opublikował ranking najsilniejszych paszportów na świecie. W tegorocznym zestawieniu zwyciężył paszport Nowej Zelandii. Obywatele tego kraju mogą bezwizowo podróżować do 129 krajów. Które miejsce na liście zajmuje Polska?

Nie każdy dokument podróży ma taką samą moc. Najnowszy indeks wizowy wyłonił najsilniejsze paszporty świata. Ranking ten aktualizowany jest w czasie rzeczywistym ze względu na liczne zmiany i wprowadzane obostrzenia. W przypadku tego zestawienia wpływ na wyniki miała pandemia koronawirusa. 

Najsilniejsze paszporty świata. Polska na 6. miejscu

Na pierwszym miejscu zestawienia pojawiła się Nowa Zelandia. To właśnie obywatele tego kraju mogą bez wizy podróżować do największej liczby 129 krajów. 

Na drugim miejscu znajduje się aż osiem krajów, w tym m.in. się Niemcy, Austria, Szwajcaria czy Luksemburg ze 128 krajami. Na trzeciej pozycji pojawiły się Szwecja i Belgia - 127 krajami, do których można wjechać bezwizowo. 

Polska uplasowała się wysoko w zestawieniu, bo na 6. miejscu, wraz z Czechami, Estonią, Grecja, Węgrami i Liechtensteinem. Posiadacze polskiego paszportu mogą bez problemu wjechać do 124 krajów.

Co ciekawe, paszport Stanów Zjednoczonych obecnie pozwala na wjazd bez wizy do 92 krajów na świecie. Na tak słaby wynik Amerykanów ma wpływ pandemia koronawirusa. USA notuje największą liczbę zakażeń na świecie, przez co inne kraje nie chcą przyjmować obywateli tego kraju do siebie. Z kolei Nowa Zelandia, która bardzo dobrze radzi sobie z pandemią, zyskała bardzo mocno pozycję w zestawieniu. 

10 najsilniejszych paszportów. Ranking Passport Index 2020

  1. Nowa Zelandia (129 państw bez wizy)
  2. Niemcy, Austria, Luksemburg, Szwajcaria, Irlandia, Japonia, Korea Południowa, Australia (128 państw bez wizy)
  3. Szwecja, Belgia, Francja, Finlandia, Włochy, Hiszpania (127 krajów bez wizy)
  4. Holandia, Dania, Portugalia, Litwa, Norwegia, Islandia, Wielka Brytania, Kanada (126 krajów bez wizy)
  5. Malta, Słowenia, Łotwa (125 krajów bez wizy)
  6. Polska, Czechy, Estonia, Grecja, Węgry, Liechtenstein (124 krajów bez wizy)
  7. Słowacja (123 kraje bez wizy)
  8. Cypr, Chorwacja, Monako (121 krajów bez wizy)
  9. Rumunia, Bułgaria (120 krajów bez wizy)
  10. San Marino, Andora, Urugwaj (115 państw bez wizy) 

Ostatnie miejsca w zestawieniu zajęły Afganistan i Irak. Obywatele tych krajów mogą bez wizy podróżować tylko do 31 państw. 

Źródło: Passport Index