Zamknij

Najsilniejsze paszporty świata. Polska wysoko w rankingu [LISTA]

06.10.2021 15:23
Paszport
fot. Shutterstock

Wzrosła moc polskiego paszportu. Z naszym dokumentem można odwiedzić bez wizy 182 państwa i terytoria – wynika z najnowszego rankingu Henley Passport Index 2021. Najwięcej granic bez wizy, czyli aż 192 państw i terytoriów, można przekroczyć z paszportem Japonii i Singapuru. 

Henley Passport Index bazuje na danych dostarczonych przez Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA). Uwzględnia 199 różnego rodzaju paszportów i 227 miejsc docelowych. Indeks nie bierze jednak pod uwagę tymczasowych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Jak prezentuje się lista najmocniejszych paszportów świata?

Polska wysoko w rankingu najsilniejszych paszportów

Polski paszport znajduje się na 10. miejscu w rankingu, ex aequo ze słowackim i litewskim. Posiadacze polskiego dokumentu mogą odwiedzać bez wizy 182 państwa i terytoria. To najwyższa pozycja zajmowana przez nasz paszport w tej klasyfikacji prowadzonej od 2006 roku.

Najgorzej wypada paszport afgański, który znalazł się na ostatnim 116. miejscu. Według Henley Passport Index odwiedzić z nim można bez wizy jedynie 26 państw i terytoriów. Na końcu rankingu, nieco wyżej od Afganistanu, znaleźć można paszporty takich państw jak Irak, Syria, czy Pakistan.

Najnowszy raport na temat możliwości przekraczania granic podkreśla "rosnące nierówności" pomiędzy obywatelami poszczególnych państw. Firma The Henley & Partners wskazuje, że "surowe restrykcje początkowo wprowadzone, by powstrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19, są teraz stosowane, by ograniczyć napływ ludności z tzw. Południa".

10 najmocniejszych paszportów 2021 [LISTA]

  1. Japonia, Singapur (192 kraje bez wizy)
  2. Niemcy, Korea Południowa (190 krajów bez wizy)
  3. Finlandia, Włochy, Luksemburg, Hiszpania (189 krajów bez wizy)
  4. Austria, Dania (188 krajów bez wizy)
  5. Francja, Irlandia, Holandia, Portugalia, Szwecja (187 krajów bez wizy)
  6. Belgia, Nowa Zelandia, Szwajcaria (186 krajów bez wizy)
  7. Czechy, Grecja, Malta, Norwegia, Wielka Brytania, USA (185 krajów bez wizy)
  8. Australia, Kanada (184 kraje bez wizy)
  9. Węgry (183 kraje bez wizy)
  10. Polska, Litwa, Słowacja (182 kraje bez wizy)

Innym rankingiem, który pokazuje moc paszportów z całego świata, jest Passport Index. Jest on publikowany w czasie rzeczywistym i aktualizowany ze względu na liczne zmiany i wprowadzane obostrzenia związane m.in. z pandemią Covid-19. W tym zestawieniu Polska znalazła się na 5. miejscu razem z Maltą, Czechami, Grecją, Francją, Węgrami, Wielką Brytanią, Kanadą oraz USA. Z polskim dokumentem można odwiedzić bez wizy 142 kraje i terytoria. 

Źródło: PAP, Henleyglobal.com