Zamknij

To najsilniejszy huragan w historii tego regionu. Mieszkańcy czegoś takiego jeszcze nie widzieli

24.11.2020 08:29
Huragan
fot. Shutterstock

W Róg Afryki uderzył huragan, który w bardzo krótkim czasie stał się najsilniejszym w historii tego regionu. Narodził się nad wodą zupełnie niespodziewanie i zagroził lokalnej społeczności. Mieszkańcy tego regionu nigdy nie przeżyli czegoś takiego.

Róg Afryki to położony na wschodzie Afryki półwysep zajmujący powierzchnię ok. 750 000 km². Leży on między wodami Zatoki Adeńskiej i Oceanu Indyjskiego, a w jego skład wchodzą terytoria Somalii i częściowo Etiopii. To właśnie w tym regionie narodził się ostatnio zupełnie niespodziewanie cyklon Gati.

Huragan, który powstał nad Morzem Arabskim, przybrał na sile najszybciej w historii tego regionu - w ciągu zaledwie 12 godzin osiągnął 3 kategorię w skali Saffira-Simpsona. Tym samym stał się najpotężniejszym cyklonem, jaki kiedykolwiek uderzył w Róg Afryki!

Najsilniejszy huragan w historii uderzył w Róg Afryki

Huragan Gati pojawił się w tutejszym regionie zupełnie niespodziewanie i przez to też władze nie zdążyły ostrzec tutejszej ludności przed zagrożeniem. Cyklon narodził się nad Morzem Arabskim i uderzył w ląd od strony Przylądka Hafun. Niestety w tym czasie wielu rybaków pracowało na otwartym morzu. Części z nich nie udało się wrócić do domu, zanim Gati rozpętał nad wodą i na lądzie prawdziwe piekło.

Kataklizm w ciągu zaledwie 12 godzin osiągnął trzecią kategorię w skali Saffira-Simpsona - zanotowano tu wiatr o prędkości nawet 185 km/h. Na tym nie koniec konsekwencji cyklonu. Gati przyniósł także obfite opady deszczu i potężne sztormy. Zalały one pobliski ląd - w ciągu zaledwie 2 dni w regionie tym pojawiło się tyle wody, co zwykle w ciągu 2 lat.

Szacuje się, że straty są większe niż w przypadku ostatniego tsunami, jakie spustoszyło te tereny 16 lat temu. Mówi się też o 18 ofiarach śmiertelnych cyklonu. Przypominamy też, że ten sezon huraganowy jest rekordowy - tylko nad Atlantykiem narodziło się w 2020 roku aż 30 huraganów!

Źródło: Twoja Pogoda