Zamknij

Wybrano najszczęśliwszy kraj na świecie. Zyskał ten tytuł już czwarty raz z rzędu

22.03.2021 14:23
Finlandia
fot. Shutterstock

Już po raz kolejny opublikowany został coroczny World Happiness Report, w którym uwzględniane są najszczęśliwsze kraje na świecie. Tym razem jednak wzięto pod uwagę dodatkowe kryterium przy wyborze tych państw. Jednym z najważniejszych czynników bowiem było to, jak poradziły one sobie z pandemią koronawirusa.

Instytut Gallupa już po raz 9 opublikował ranking najszczęśliwszych państw na świecie. World Happiness Report ukazuje poziom szczęścia mieszkańców w różnych krajach. W tym roku jednak brał on pod uwagę jedno szczególne kryterium. Specjaliści nie mogli bowiem zignorować wpływu pandemii koronawirusa na samopoczucie ludzi.

Jak się przedstawia zatem zestawienie najszczęśliwszych miejsc na świecie w tych trudnych czasach? Miejsce pierwsze nie powinno być dla was zaskoczeniem, bo należy do regionu, który zyskiwał to miano wcześniej już trzy razy.

Wybrano najszczęśliwszy kraj na świecie. Zyskał ten tytuł już czwarty raz z rzędu

Finlandia czwarty rok z rzędu została uznana za najszczęśliwsze miejsce na świecie. Trafiła do corocznego raportu publikowanego przez Instytut Gallupa. Jest to badanie sponsorowane m.in. przez ONZ. Przeprowadzane jest w 149 krajach, których mieszkańcy mają sami ocenić poziom swojego szczęścia.

W raporcie World Happiness na drugim miejscu znalazła się Dania, na trzecim Szwajcaria, później Islandia i Holandia. Nowa Zelandia ponownie jako jedyny kraj spoza Europy znalazła się w pierwszej dziesiątce. Wielka Brytania z kolei spadła z 13. na 17. miejsce.

Z kolei kraje uznane za najbardziej nieszczęśliwe na świecie to Afganistan, Lesotho, Botswana, Rwanda i Zimbabwe.

Kryteria, które pozwoliły sklasyfikować różne państwa w tym rankingu, to m.in. wsparcie społeczne, wolność osobista, produkt krajowy brutto (PKB) i poziom korupcji. Autorzy raportu stwierdzili, że w nieco ponad jednej trzeciej krajów występowała „znacznie wyższa częstotliwość negatywnych emocji” - przyczyny tego upatruje się w pandemii.

Finlandia „zajęła bardzo wysokie miejsce w zakresie środków wzajemnego zaufania, które pomogły chronić życie i źródła utrzymania podczas pandemii” - stwierdzili autorzy badania. Skandynawski kraj liczy 5,5 miliona ludzi i poradził sobie z pandemią znacznie lepiej niż większość Europy. Koronawirusem zaraziło się tutaj do tej pory 72 tys. osób, z czego 808 zmarło.

Według raportu dziesięć najszczęśliwszych krajów to:

  • Finlandia
  • Dania
  • Szwajcaria
  • Islandia
  • Holandia
  • Norwegia
  • Szwecja
  • Luksemburg
  • Nowa Zelandia
  • Austria.

Źródło: BBC