Zamknij

Ranking najszczęśliwszych krajów świata. Jak w zestawieniu wypada Polska?

Nina Czochara
24.03.2020 13:25
Szczęśliwa kobieta
fot. sutterstock

Finlandia już trzeci rok z rzędu znalazła się na czele World Happiness Report, zdobywając tytuł najszczęśliwszego kraju świata. Jak na tle innych państw wypada Polska? 

W rankingu World Happiness Report - przygotowywanym przez ONZ - znalazło się 156 krajów. Przy określaniu poziomu szczęścia pod uwagę brano PKB na osobę, wsparcie socjalne dla mieszkańców tych krajów, prognozowaną długość życia, poziom skorumpowania kraju, a także poziom swobód obywatelskich.

Gdzie żyją najszczęśliwsi ludzie świata?

W czołówce nie ma żadnego zaskoczenia, bo po raz kolejny zwyciężyła Finlandia. Ten skandynawski kraj ma tak mocną pozycję w zestawieniu m.in. dzięki temu, że jego mieszkańcy mają dostęp do darmowej edukacji, taniej opieki nad dziećmi, a także do nieskażonego działalnością człowieka środowiska naturalnego. Za Finlandią uplasowały się Dania, Szwajcaria, Islandia i Norwegia - kraje nordyckie zdominowały pierwszą piątkę rankingu najszczęśliwszych krajów świata. 

Jak w tym ogólnoświatowym zestawieniu wypada Polska? Nasz kraj zajął 43. pozycję w rankingu (spadł o dwa miejsca w porównaniu z rokiem ubiegłym). Polska znalazła się m.in. za Niemcami, Czechami, Słowacją czy Austrią. Wyprzedziliśmy jednak Portugalię, Litwę, Słowenię czy Węgry.

Ranking najszczęśliwszych krajów świata [top 20]

1. Finlandia 
2. Dania
3. Szwajcaria 
4. Islandia
5. Norwegia 
6. Holandia 
7. Szwecja
8. Nowa Zelandia 
9. Austria 
10. Luksemburg
11. Kanada
12. Australia 
13. Wielka Brytania 
14. Izrael
15. Kostaryka
16. Irlandia
17. Niemcy 
18. USA 
19. Czechy  
20. Belgia 

- Pięć krajów nordyckich – Finlandia, Dania, Norwegia, Szwecja i Islandia znajduje się w pierwszej dziesiątce w każdym rankingu od 2013 roku, czyli od momentu, gdy World Happiness Report jest publikowany – podali twórcy zestawienia. – Nordycka wyjątkowość nie ogranicza się tylko do szczęścia obywateli. Bez względu na to, czy patrzymy na stan demokracji i praw politycznych, brak korupcji, zaufanie między obywatelami, poczucie bezpieczeństwa, spójność społeczną, równość płci, wskaźnik rozwoju społecznego lub wiele innych globalnych porównań, można znaleźć kraje nordyckie w światowej czołówce – tłumaczą.

A które kraje wypadły najgorzej w zestawieniu? Na samym końcu rankingu znajdują się: Afganistan, Sudan Południowy, Zimbabwe, Rwanda, Republika Środkowoafrykańska, Tanzania, Botswana, Jemen, Malawi i Indie.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC