Zamknij

Największe tragedie w dziejach polskiego himalaizmu

Redakcja
29.01.2018 14:49
Największe tragedie w dziejach polskiego himalaizmu
fot. piotrmorawski.com

Pomiędzy wieloma sukcesami polskich himalaistów, kryją się liczne tragedie. Wielu Polaków za błąd czy niesprzyjające warunki w wysokich górach musiało zapłacić bardzo wysoką cenę, nierzadko - cenę własnego życia. Przypominamy historie największych tragedii polskich wspinaczy.

Dramatyczna historia Tomasza Mackiewicza, który utknął na wysokości ponad 7000 m n.p.m. podczas schodzenia ze szczytu Nanga Parbat, to kolejna tragedia w dziejach himalaizmu. W najwyższych górach świata – Himalajach i Karakorum – zginęło do tej pory prawie 60 polskich alpinistów. W wielu przypadkach nie dało się ustalić przyczyn śmierci, bo ciał ofiar nigdy nie odnaleziono.

1939 – pierwsza polska wyprawa w Himalaje

Niedługo przed wybuchem II wojny światowej – po niemal 10 latach przygotowań – zorganizowano pierwszą polską wyprawę w Himalaje. Duży sukces Polaków, zdobycie Nanda Devi East o wysokości 7434 m, przyćmiła jednak tragedia. Podczas zdobywania kolejnego szczytu, Tirsuli (7074 m), zeszła ogromna lawina śnieżna, która zmiotła z góry Stefana Bernadzikiewicza i Adama Karpińskiego. Pierwsza polska wyprawa w Himalaje zakończyła się śmiercią dwóch osób. Po tym dramatycznym wydarzeniu podjęto decyzję o zaprzestaniu dalszych wędrówek po górach. W latach 1940-1969 Polacy nie organizowali wypraw w Himalaje i Karakorum.

1975 - Polacy zdobyli szczyt powyżej 8000 metrów

Rok 1975 roku był ważny dla polskiej himalaistki. Polacy po raz pierwszy zdobyli szczyt powyżej 8000 metrów. Pięć osób - Marek Kęsicki, Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś, Bohdan Nowaczyk i Andrzej Sikorski - weszło na Broad Peak Middle, na wysokość 8016 metrów. Przy zejściu z góry lawina zabiła Kęsickiego, Nowaczyka i Sikorskiego. 

1986 – „czarny rok” na K2

Rok 1986 to tragiczny rozdział w historii himalaizmu. Mówi się o nim „czarne lato na K2”. Od czerwca do sierpnia, na najwyższym szczycie Karakorum zginęło aż trzynastu himalaistów, w tym troje Polaków. Tadeusz Piotrowski odpadł od południowej ściany, tuż po zdobyciu góry. Wojciech Wróż ześlizgnął się po linie i spadł z dużej wysokości.

Dobrosława Miodowicz
fot. YouTube/screen

Dobrosława Miodowicz-Wolf - kadr z filmu dokumentalnego "Za cenę życia"

Dobrosława Miodowicz-Wolf, która była o krok od zdobycia szczytu K2, musiała podjąć decyzję o odwrocie tuż po gwałtownym załamaniu pogody. Niestety, nie zdołała bezpiecznie powrócić z ataku szczytowego na Kanczendzongę i zmarła z wyczerpania na wysokości 7100 metrów. Ten wypadek ten był ostatnią częścią tragicznego sezonu 1986.

1989 – największa tragedia w dziejach polskiego himalaizmu

Tragedia była tym większa, że poprzedzona została wielkim sukcesem – zdobyciem przez dwójkę Polaków Mount Everestu trudną drogą wiodącą zachodnią granią przez przełęcz Lho La. W maju 1989 roku w czasie powrotu ze szczytowej bazy, z powodu zejścia lawiny zginęło 5 uczestników górskiej wyprawy: Eugeniusz Chrobak, Zygmunt Heinrich, Mirosław Dąsal, Mirosław Gardzielewski i Wacław Otręba.

Jerzy Kukuczka
fot. Facebook/Jerzy Kukuczka

Jerzy Kukuczka podczas jednej ze swoich wypraw

W październiku 1989 miała miejsce kolejna tragedia. Legenda polskiego i światowego himalaizmu, Jerzy Kukuczka, również nie wrócił z wyprawy. W 1989 roku wspinał się wspólnie z Ryszardem Pawłowskim na Lhotse. Tuż przed granią szczytową zawiódł sprzęt. Pękła linia, a Kukuczka spadł w dwukilometrową przepaść. Jego ciała nigdy nie odnaleziono. Pawłowskiemu udało się przeżyć.

1992 – śmierć najwybitniejszej polskiej himalaistki

Wanda Rutkiewicz
fot. Facebook/Wanda Rutkiewicz

W 1992 roku Polskę obiegła wiadomość o zaginięciu Wandy Rutkiewicz pod wierzchołkiem Kanczendzongi (8586 m). Ciała alpinistki nigdy nie odnaleziono. Rutkiewicz była pierwszą Europejką, która stanęła na Mount Evereście i jako pierwsza kobieta na świecie zdobyła szczyt K2.

2009 – tragedia na Dhaulagiri

Piotr Morawski
fot. piotrmorawski.com

Piotr Morawski w czasie swojej wyprawy na Dhaulagiri

W kwietniu 2009 roku zginął Piotr Morawski – najwybitniejszy himalaista młodego pokolenia, zdobywca 6 ośmiotysięczników i wiceprezes Polskiego Związku Alpinizmu. Do tragedii doszło podczas polsko-słowackiej wyprawy, której głównym celem było wejście nową drogą na zachodniej ścianie Manaslu w Nepalu. Uczestnicy wyprawy mieli zaplanowane wejście aklimatyzacyjne normalną drogą na Dhaulagiri. Podczas tego wejścia, na wysokości ponad 5700 metrów, Piotr Morawski spadł w 25-metrową szczelinę i zaklinował się na 20. metrze. Został wydobyty ze szczeliny przez zespół wspinaczy z TOPR-u, ale nie udało się go uratować. Zgodnie ze swoją wolą alpinista został pochowany w Himalajach.

2013 – ważny rok dla historii polskiego himalaizmu

5 marca 2013 roku przez czterech Polaków został zdobyty dziesiąty w historii szczyt – Broad Peak (8048 metrów). Dwójka himalaistów – Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski – tuż po zdobyciu szczytu oddzieliła się od grupy i nie zdołali powrócić już na noc do obozu. Byli zmuszeni biwakować w ekstremalnych warunkach na wysokości około 7900 metrów. Kilka dni później kierownik wyprawy uznał ich za zmarłych. Ciało Kowalskiego odnaleziono w lipcu 2013 roku i pochowano na zboczu góry. Ciała Berbeki nigdy nie odnaleziono.

Artur Hajzer
fot. Facebook/Artur Hajzer

Artur Hajzer na szczycie Makalu w 2011 roku

W tym samym roku zginął Artur Hajzer. Podczas kolejnej wyprawy na Gaszerbrum alpinista odpadł od jednej ze ścian kuluaru japońskiego i spadł około 500 m. Jego ciało zostało odnalezione przez drugiego uczestnika wyprawy.

2018 - dramat na Nanga Parbat

Tomasz Mackiewicz
fot. Facebook/Tomek Czapkins Mackiewicz

Głośna ostatnio historia Tomasza Mackiewicza to kolejna tragedia w dziejach polskiego himalaizmu. Mackiewicz po raz siódmy podjął próbę zdobycia zimą Nanga Parbat (8126 m) – jednego z najbardziej wymagających ośmiotysięczników. W wyprawę wyruszył z Elizabeth Revol. Dwójka alpinistów utknęła pod kopułą szczytową, na wysokości około 7400 metrów. Ekipie ratunkowej udało się ocalić Revol, ale z powodu złych warunków pogodowych pomoc dla naszego rodaka była niemożliwa.

Polacy, którzy zginęli w Himalajach i Karakorum:

1939 - Stefan Bernadzikiewicz, Adam Karpiński
1971 - Jan Franczuk
1973 - Zbigniew Stepek, Andrzej Grzązek
1974 - Stanisław Latałło
1975 - Marek Kęsicki, Bogdan Nowaczyk, Andrzej Sikorski
1978 - Andrzej Młynarczyk
1979 - Józef Koniak, Jerzy Pietkiewicz, Julian Ryznar
1979 - Jan Oficjalski, Jacek Szczepański
1981 - Przemysław Nowacki, Marek Malatyński
1982 - Halina Krüger-Syrokomska, Tadeusz Szulc
1983 - Stanisław Jaworski, Andrzej Bieluń 
1985 - Barbara Kozłowska, Piotr Kalmus, Andrzej Hartman, Karol Sopicki, Bogusław Janczała, Krzysztof Przystał, Rafał Chołda
1986 - Jacek Klincewicz, Ewa Kalinowska, Tadeusz Piotrowski, Wojciech Wróż, Dobrosława Miodowicz-Wolf, Andrzej Czok
1987 - Czesław Jakiel
1988 - Jan Nowak, Ryszard Kołakowski
1989 - Eugeniusz Chrobak, Mirosław Dąsal, Mirosław Gardzielewski, Zygmunt Andrzej Heinrich, Wacław Otręba, Jerzy Kukuczka
1991 - Anna Bruzdowicz
1992 - Wanda Rutkiewicz, Sylwia Dmowska
1999 - Tadeusz Kudelski
2003 - Krzysztof Liszewski
2009 - Piotr Morawski
2011 - Bernadeta Szczepańska
2013 - Maciej Berbeka, Tomasz Kowalski, Artur Hajzer
2015 - Aleksander Ostrowski Gaszerbrum
2016 - Grzegorz Kukurowski, Łukasz Chrzanowski
2018 - Tomasz Mackiewicz

Źródło: przegladsportowy.pl, wikipedia.pl

___ 

RadioZET.pl/NC